„Díky bionáplastem se zlepší kvalita života pacientů“: brněnští vědci vyvinuli unikátní náplast

Brněnští vědci z Národního centra tkání a buněk vyvinuli unikátní náplast. Bionáplast Amnioderm je zaměřený na hojení chronických ran a tem se bude prodávat nejprve Česku. Náplast pomůže hlavně starším pacientům s diabetem, nedokrvenýma nohama nebo proleženinami.

Náplast Amnioderm čeští vědci vyvinuli z lidské amniové membrány. Jedná se transplantát, jeho aplikace se však provádí ambulantně.

Zdroj: wikipedia.org

Lékař ránu nejprve vyčistí, pak přiloží samotnou náplast ze sterilního obalu a nakonec sekundární krytí. Náplast se v průběhu týdne do rány postupně vstřebá a napomůže tak procesu hojení.

Zdroj: zpravyzmoravy.cz

Typickou vhodnou ránou pro léčbu je taková, která je asociovaná se syndromem diabetické nohy. „Vhodné jsou ale i chronické rány jiného původu. Důležité vždy je, aby byla dostatečná průchodnost cév v okolí rány a v ráně nebyla přítomna závažná infekce,“ píše Amnioderm na svém webu.

Zdroj: zpravyzmoravy.cz

Náplast zabírá na všechny poškození kůže, které se některým pacientům nehojí jako jsou bércové vředy nebo otevřené rány. Podporuje růst nové kůže.

„Díky bionáplastem se nejen zlepší klinický stav pacientů, ale také kvalita jejich života,“ uvedla generální ředitelka Zentivy pro Českou republiku a Slovensko Soňa Porubská.

Zdroj: amnioderm.info

Podle firmy je Česko první zemí v Evropě, kde se bude náplast prodávat. „Jsme rádi, že se významný výrobce léčiv, jakým je Zentiva, rozhodl uvést na trh tento mimořádně účinný přípravek bez vedlejších účinků, jehož vývoj trval sedm let a pochází z našich laboratoří,“ uvedl Michal Zahradníček, zakladatel a hlavní akcionář společnosti Primecell.

Zdroj: amnioderm.info

Zentiva licenci získala od firmy BioHealing, která je odloučenou součástí Primecellu.

Zdroj: amnioderm.info

Vědci při výzkumu pracovali s perinatálními tkáněmi, a tak vyvinuli způsob, jak v perinatálních tkáních i po jejich zpracování zachovat bioaktivní molekuly, v jejich původní struktuře. Stávají se pak základem pro léčbu a hojení ran, zrychlují regeneraci poškozených tkání.

Share