Dny NATO v Ostravě se letos konají bez diváků

Dny NATO a Dny vzdušných sil Armády České republiky začaly seskoky parašutistů Armády České republiky na letišti v Mosnově. Letošní akce se koná v úplně jiné podobě, než je obvyklé, kvůli omezením souvisejícím s koronavirem.

 

Zdroj: Natodays.cz

 

V loňském roce se shromáždilo v oblasti poblíž letiště 220 tisíc diváků, letos veřejnost nemá právo se přijít podívat fyzicky a lidé mohou program sledovat pouze živě v televizi nebo na internetu.

 

Zdroj: Natodays.cz

 

Během úvodu bylo na akci během jarní pohotovosti oceněno několik stovek záchranářů a bezpečnostních pracovníků. V neděli budou uděleny další stovky ocenění.

 

Zdroj: 420on.cz

 

Předseda vlády Andrej Babiš poděkoval vojákům, policii, hasičům, záchranářům a všem, kteří pomáhali v boji proti COVID-19. „Epidemie jen potvrzuje to, co víme už dlouho. V dobách krize se vždy spoléháme na armádu. Všichni víme, že armáda nás nikdy nezklame,“ řekl premiér. V minulosti podle něj armáda často trpěla finančními škrty, když bylo nutné uzavřít díry v rozpočtu. „Dnes je všechno jinak. Víme, že armádu potřebujeme a že bez investic se časem rozpadne,“ řekl Babiš.

 

Zdroj: Natodays.cz

 

Podle něj je nyní nejdiskutovanější objednávkou pro armádu nákup nových bojových vozidel pěchoty.

 

Podle jeho slov slouží letadla Gripen také české armádě po dobu 15 let a jejich pronájem vyprší v roce 2027. „Je čas přemýšlet o tom, jak pokračovat v zajišťování suverenity našeho vzdušného prostoru,“ řekl Babiš.

 

Zdroj: Natodays.cz

 

I přes obtížnou situaci připravili organizátoři Dnů NATO každý den čtyři hodiny dynamických demonstrací ve vzduchu i na zemi. Například simulace tankování za letu pomocí německého transportního letadla Airbus A400M Atlas a dvojice českých letounů Gripen nebo společná show mistra světa v Red Bull Air Race Martinem Šonkou a stíhacím pilotem Gripenu Ivanem Kardošem.

 

Zdroj: Natodays.cz

 

Dny NATO doplní masivní seskok českých a polských parašutistů i několik letů letadel. Americký strategický bombardér B-52, který měl letět ze své základny ve Spojených státech bez zastávky, se však na rozdíl od původních plánů na nich nezúčastní. „B-52 Stratofortress nebude v dnešním letu používán kvůli technické poruše tankeru KC-135, který mu měl během letu doplnit palivo,“ uvedl Tomasz Marušczak z tiskové služby generálního štábu. Mluvčí amerického velvyslanectví Griffin Rosell uvedl, že bez doplňování paliva nemůže mise B-52 bezpečně operovat na velké vzdálenosti. „Let čtyř F-16 a KC-135 se však uskuteční dnes podle plánu, stejně jako lety nad Ostravou, Prahou a Plzní,“ uvedl Rosell.

 

Zdroj: Natodays.cz

 

Aero Vodochody také ve vzduchu předvede nové letadlo L-39NG, které nedávno splnilo oficiální podmínky pro mezinárodní leteckou dopravu a získalo osvědčení. Jednomotorový dvoumístný proudový letoun L-39NG bude sloužit jako podzvukové cvičné letadlo a také jako lehký stíhač založený na legendárním Aero L-39 Albatros.

 

Zdroj: Natodays.cz

 

Ministr obrany Lubomír Metnar uvedl, že ministerstvo podporuje domácí obranný průmysl. „Přál bych si, aby toto letadlo fungovalo ve všech možných armádách, nejen na cvičných platformách, ale také v dalších, které budou následovat. Jsem rád, že se máme na co spolehnout, že v České republice máme tyto technologie, že máme tyto specialisty a jsem hrdý, že tato novinka vznikla právě u nás,“ řekl Metnar.

 

Share