Dušek je znepokojen rostoucími čísly: kvůli reprodukčnímu číslu se v Praze zvýšilo skóre PES

Ve čtvrtek se Česká republika posunula ze 4. do 3. pásma protiepidemického systému PES, což umožnilo otevření obchodů a dalších služeb. Situace se ale ve skutečnosti nezlepšuje tak, jak bychom si to přáli, protože v tento den v Praze vzrostlo reprodukční číslo a dostalo se na hodnotu 1.

Šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek pro iRozhlas.cz uvedl, že počty nakažených rostou téměř po celé republice. To způsobuje i zvýšení počtu aktuálně nemocných pacientů.

Zdroj: youtube.com

„Tento trend se týká téměř všech regionů,“ prohlásil odborník, i když dodal, že se data mohou změnit, pokud hygienici nahlásí další uzdravené.

Největší nárůst je zaznamenán Ústeckém, Olomouckém či Libereckém kraji.

Zdroj: youtube.com

Čísla rostou i přes menší počet testů, které laboratoře dělají. Ve středů jich bylo provedeno 20 525. Je to přibližně o 2 500 méně než v úterý.

Na konci října a začátku listopadu laboratoře dělali přes 40 000 testů denně.

Zdroj: youtube.com

Do třetího stupně se Česko posunulo díky příznivé situaci v Praze, kde ale ve čtvrtek došlo ke zvýšení čísla R na hodnotu 1. To znamená, že se rizikové skóre PES ze 42 bodů dostalo na 47.

Nejvyšší reprodukční číslo je nyní Olomouckém kraji a činí 1,03. Po celé České republice je to 0,9.

Zdroj: youtube.com

Premiér Andrej Babiš uváděl, že situace není podle něho optimistická a za rozvolňování je zodpovědný ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Předseda vlády řekl, že ministr je velice striktní a jeho návrhy vláda nemění. Blatný údajně sestavoval plán uvolnění s vedoucími odborníky.

Zdroj: gettyimages.com

Nakonec Babiš vyzval lidi, aby se nechali testovat antigenními testy, které jsou bezplatné.

PSALI JSME: MIKULÁŠ MINÁŘ PREZENTOVAL SVŮJ NOVÝ POLITICKÝ PROJEKT A NYNÍ POTŘEBUJE PŮL MILIONŮ PODPISŮ PRO ÚČAST VE VOLBÁCH

PŘIPOMÍNÁME: „TO JE A ZŮSTÁVÁ NAŠÍM HLAVNÍM PŘEDPOKLADEM“: WHO UVEDLA, ŽE BY VAKCÍNA PROTI KORONAVIRU MĚLA BÝT DOSTUPNÁ VŠEM

Share