Perseidská meteorická sprcha dosáhne svého maxima ve středu v 15:00. Podle Astronomického ústavu Akademie věd České republiky bude nejlepší pozorovat v noci od středy do čtvrtka, ale meteorickou sprchu doporučeno pozorovat od úterý do pátku.
Několik observatoří provádí společné pozorování ve středu.
Perseidy budou aktivní do 24. srpna.
Meteory by měly být pozorovány ve tmě. Přestože se doporučuje pozorovat je pozdě v noci, Měsíc vyjde po půlnoci.
Podle meteorologů vysoká úroveň tlaku vzduchu zajistí jasnou noční oblohu.
Ve středočeském Ondřejově ze středy na čtvrtek mohou lidé strávit noc u teleskopů na observatoři Astronomického ústavu Akademie věd České republiky.
Společná pozorování budou prováděna také na hvězdárnách v Žebráku, Valašském Meziříčí, Vsetíně nebo v Teplicích. Všechny vstupenky na tematickou akci, kterou pořádá ostravské planetárium, již byly vyprodány.
Noční pozorování oblohy se s hvězdářským dalekohledem konají v úterý a ve středu na Štefánikově observatoři a vrcholu Petřína v Praze.
Abychom pozorovali Perseidy, měli bychom jít na místa mimo světelné znečištění – to znamená, mimo město nebo na hory.
Hodinová frekvence Perseid v maximu dosahuje až 100 meteorů za hodinu. Navíc v srpnu lze pouhým okem spatřit čtyři planety – Jupiter, Saturn, Mars a Venuše.
Meteorický roj Perseid se objevuje každoročně v srpnu ve směru souhvězdí Perseus. Jsou to prachové částice z komety 109P Swift-Tuttle.
Perseidy jsou aktivní pravidelně od 17. července do 24. srpna. Počet meteorů obvykle dosahuje 60 za hodinu.