Fúrie ze Slavnosti sněženek, která komandovala Rudolfa Hrušínského: Nejznámější role Blaženy Holišové

Blažena Holišová byla nejznámější herečka v osmdesátých. Bohužel v roce 2011 zemřela po dlouhé nemoci. Dneska by oslavila 90. narozeniny. Vzpomeňme všechny nejznámější roli slavné Furie ze Slavnosti sněženek.

Zdroj: nasehvezdy.cz

Blažena pocházela z rolnické rodiny. Poprvé hrála v brněnském divadle Julia Fučíka a ve Státním divadle Brno. V roce 1957 si herečku vybral režisér Ladislav Helge pro hlavní ženskou roli Andulky ve svém filmu Škola otců. V roce 1960 se stala součástí činohry v Národním divadle v Praze.

Zdroj: ahaonline.cz

Také Blažena byla macechou známe české herečky Hany Holišové, ale bohužel s ni se nikdy nesetkala. “Paní Blažena byla první ženou mého tatínka a nebyli v žádném kontaktu. Určitě by chtěla se s ni seznámit, ale bohužel, už není to možné,” řekla Hana.

Zdroj: denik.cz

Blažena hrála ve válečném dramatu režisérů Kadara a Klose Smrt si říká Engelchen. Také Holišová hrála barvířovou ženu ve Vávrově snímku Kladivo na čarodějnice.

Zdroj: nasehvezdy.cz

Herečka se objevila ve filmu Pozor, vizita! A také v komedii Rozpuštěny a vypuštěny. Ale její nejznámější role je ve filmu Slavnosti sněženek, kde hrála fúrii, kde její všichni příznivci na veky zapamatovali její hlášky “To je dost, žes nás taky jednou vyvez”.

Zdroj: rozkvetlekonvalinky.cz

Share