V USA vědci zveřejnili nové výsledky testů experimentální vakcíny na koronavirus: Léčivo nezvyšuje riziko závažnějšího průběhu onemocnění

Vědci společnosti Moderna se obávali, že lék proti koronaviru může vést k vážnější nemoci. Testy na myších však ukázaly, že k tomu nedochází a dokonce i jedna dávka může chránit před COVID-19.

Zdroj: eadaily.com

Předběžné výsledky testu experimentální vakcíny proti koronaviru na myších, provedenému americkou společností Moderna, ukázaly, že léčivo nezvyšuje riziko závažnějšího průběhu onemocnění, i jeho jedna dávka může chránit před onemocněním COVID-19.

Zdroj: eadaily.com

Relevantní studie je zveřejněna na portálu bioRxiv.

Zdroj: eadaily.com

Skutečnost, že lék může způsobit závažnější průběh nemoci, odborníci společnosti nazvali hlavní překážkou bezpečného testování vakcíny na lidech.

Zdroj: eadaily.com

Jako příklad, uvedli vědci testy vakcíny proti viru SARS, což je blízký příbuzný současného koronavíru a způsobuje atypickou pneumonii.

Pak se ukázalo, že léky proti němu mohou vést k závažnějšímu průběhu nemoci, zejména u lidí s oslabenou imunitou.

Zdroj: eadaily.com

V rámci nové studie vědci podávali lék myším jednou nebo dvakrát, včetně dávek považovaných za nedostatečně silné, aby vyvolaly ochrannou imunitní odpověď.

Zdroj: eadaily.com

Potom byla zvířata vystavena viru.

Výsledek ukázal, že subprotektivní dávky nevedly k závažnějšímu průběhu onemocnění a dokonce i jedna dávka může chránit před virem.

Zdroj: eadaily.com

Zároveň to neznamená, že stejné výsledky budou získány během testování vakcíny na lidech.

Zdroj: eadaily.com

Americká firma Moderna plánuje provedení závěrečné fáze testování v červenci.

Do této studie se zapojí 30 tisíc lidí.

Share