Inflace v listopadu zpomalila, i když zdražila zelenina, cukr, bydlení a veřejné služby

Inflace spotřebitelských cen v listopadu činila 2,7 procenta, zatímco v říjnu to bylo 2,9 procenta. Přesto některé potraviny výrazně zdražily. Jde o potraviny, jako je zelenina, cukr a vejce. Uvedl to CNN Prima News.

Inflace v listopadu činila 2,7 procenta, i když ekonomičtí analytici předpokládali, že bude o 0,1 procenta vyšší.

Obchod / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Růst cen proto není tak rychlý, jak odborníci očekávali. Český statistický úřad uvádí, že inflace zpomalila kvůli pomalejšímu zdražování cen potravin a nápojů bez alkoholu.

Například maso letos v listopadu zdražilo jen o 1,1 procenta. Mírně zdražil také tvaroh, a to o 1,6 procenta. Ale brambory naopak zlevnily. Bylo to srovnání s listopadem 2019.

Velmi silně zvýšení cen bylo ovlivněno zdražením alkoholu, tabáku a tabákových výrobků. Alkoholické nápoje v průměru zdražily o 3,4 procenta a tabák o 14,8 procenta.

Obchod / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Zdražily i komunální služby a bydlení. Byl to druhý nejvyšší růst cen. Zdražila například elektřina, vodné a stočné. Například plyn ale v meziročním srovnání zlevnil o zhruba čtyři procenta.

Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda pro CNN Prima News řekl, že míra inflace v listopadu byla nejnižší za rok a půl, menší byla až v lednu 2019.

Oproti minulým měsícům se ale ceny téměř nezměnily. To znamená, že některé zboží mohlo zdražit nebo zlevnit, ale obecně se situace téměř nezměnila.

Obchod / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Například cukr v listopadu ve srovnání s říjnem zdražil o 11,6 procenta. Zelenina zdražila za 1 měsíc v průměru o 5 procent a vejce o 7,7 procenta.

V porovnání s říjnem naopak zlevnily rostlinné tuky v průměru o 5,5 procenta. Ovoce zlevnilo o 2,7 procenta a vepřové o 3,6 procenta.

Ekonomové předpokládají, že tempo inflace v příštím roce zpomalí. Snad průměrný inflační index v příštím roce bude zhruba 2 procenta. To může být ovlivněno zpomalením růstu mezd.

Obchod / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

V roce 2020 ale bude inflace v Česku meziročně vyšší než 3 procenta, naposledy podobný ukazatel byl v roce 2012.

„Příští rok by však měla dále zpomalit z titulu vysoké srovnávací základny v letošním roce a dalších dopadů koronakrize na poptávku,“ řekl hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler pro CNN Prima News.

PSALI JSME: MILAN KUBEK PROSÍ VLÁDU O OKAMŽITÉ ZPŘÍSNĚNÍ OPATŘENÍ: SITUACE JE PODLE PREZIDENTA LÉKAŘSKÉ KOMORY MIMOŘÁDNĚ VÁŽNÁ

PŘIPOMÍNÁME: PŘEKVAPUJÍCÍ DETAILY PŮSOBENÍ IVANY ZEMANOVÉ NA HRADĚ

Share