„Já jsem trochu zděšen z toho, jak tady obrovský prostor dostávali lidé, kteří nejsou odborníci v tomto oboru“: Jak epidemiolog Roman Prymula komentuje aktuální rychlý růst počtu nakažených v Česku

Česká Republika zůstává pozadu epidemiologické situace po celé Evropě a ve srovnaní se západními státy. Dle epidemiologa Romana Prymuly letní slabší opatření nebyly špatné, ale další vývoj nemoci v státu může dopadnout zcela tragické.

Zdroj: instagram.com

“Každý den dochází k tomu, že to šíření je poměrně významné,“ řekl v televizním pořadu epidemiolog. Zatím je Prymula sopkojen s nynějšími opatření, které zavedl stát. “Ta opatření jsou v tuto chvíli zcela na místě,“ řekl.

Zdroj: idnes.cz

Dle něj by každý měl vědět jak se nemoc šíří díky reprodukčnímu číslu, které se momentálně blíží k 1,8. Číslo bude ještě nějakou dobu růst, a čím větší je, tím větší je pravděpodobnost se nakazit.

Zdroj: idnes.cz

Prymula je vyděsen tím, jak si mnozí lidi považuji infekční nemoc COVID-19 za lehkou chřipku. „Já jsem trochu zděšen z toho, jak tady obrovský prostor dostávali lidé, kteří nejsou odborníci v tomto oboru,“ uvedl.

Zdroj: idnes.cz

Dodal, že se každý nemusí soudit jak těžká nemoc je, ale každý de musí zabývat svým oborem protože aby nedošlo k selhání správného systému.

Zdroj: instagram.com

Mnoho mladých lidi nemoc považují za neohrožující, ale to se může ohrožovat i jich, pokud mají chronické zdravotní problémy. Hlavní věc je aby bylo možné včas jim poskytnout profesionální zdravotní péči.

Zdroj: idnes.cz

Mladší lidi také si neberou ne vědomí to, že pokud se nebezpečí nakažení se jich ohrožovat nebude, tak může ohrožovat starší generace, a to jejich rodiny čí spolupracovníky. „I my se můžeme dostat do situace, kdy ty kapacity můžou být omezené,“ domnívá se Prymula.

Zdroj: idnes.cz

Zmínil epidemiolog i to jak Česko jde pozadu celé Evropy. S tím, že hodně občanů porušuje aktuální opatření, tak se za krátkou dobu se pravděpodobně ČR se srovnává s západními státy. Je smysl pro českou vládu mít na mysli i zavedení nouzového stavu.

Share