„Jak žijí norští miliardáři“: Byla jsem příjemně překvapena

Jak žijí bohatí lidé v Norsku? V zemi, která je považována za jednu z nejbohatších na světě?

Nebudu intrikovat a hned odpovím na otázku. Boháči v Norsku žijí … stejně jako obyčejní lidé. Jako všichni. Chodí do stejných obchodů, jedí stejné jídlo ze supermarketů. Klidně se procházejí na veřejných místech. Žijí ve stejných domech. Jejich děti chodí do běžných škol.

Moje matka žije ve městě Kristiansund. Zde se narodil, rostl a navštěvoval fotbalový kroužek chlapec jménem Ole Gunnar Solskjaer. Chlapec vyrostl a stal se slavným fotbalistou klubu Manchester United a později jeho trenérem.

Představte si měřítko – celosvětová sláva a velké fotbalové peníze. Ale Ole Gunnar stále žije ve svém malém městě, když samozřejmě není v práci.

Dům Ole Gunnara Solskjaera

Zdroj: zen.yandex.ru

Jeho vlastenectví je mimo jiné vyjádřeno penězi, které sem investuje. Několik milionů utratil za rozvoj sportu ve městě a často učí místní děti hrát fotbal, samozřejmě, zdarma.

Před několika lety město diskutovalo o luxusním nákupu Solskjaera – domu za 11 milionů norských korun! Pro pochopení zdůrazním, že průměrný dům obyčejného Nora v Kristiansundu stojí asi 3 – 5 milionů.

Já žiji na ostrově Frøya. Zde žije pouze 5 000 obyvatel. A máme také své miliardáře: Gustav Witzøe a jeho syn Gustav Magnar Witzøe, kterému otec předal podnik. Gustav Magnar je vlastníkem společnosti Salmar, která je jedním ze tří světových lídrů v produkci lososů. Představte si, jaké to jsou peníze!

Gustav Magnar Witzøe

Zdroj: zen.yandex.ru

Společnost je založena na našem ostrůvku a zde žije rodina Witzøe. Pomáhá malé vesnici Frøye tím, že zde platí daně. Díky tomu jsme, obyvatelé, osvobozeni od daně z nemovitostí. Společnost investuje do infrastruktury ostrova, například nedávno vybudovala velký sportovní areál.

Chlapec svého času pracoval několik let na rybích farmách svého otce jako obyčejný dělník. A když se stal hlavním vlastníkem společnosti, jeho sociální kruh a zvyky se nezměnily.

Dům Gustava Magnara Witzøe

Zdroj: zen.yandex.ru

Ráda bych vás upozornila na tento trend. Norští boháči nechtějí do hlavního města, ale raději žijí ve svém rodném městě a platí tam daně.

A na závěr. Lidé, o nichž jsem psala, vydělali velké peníze svou prací nebo zdědili. A oni jsou jen lidé. Lidé, kteří jsou hodni úcty a sami mají respekt k společnosti.

Zdroj: zen.yandex.ru

Share