„Je mi 67 let, bydlím sáma. Řekla jsem, že bych chtěla bydlet s dětmi, ale oni odmítají“: Jak žít dál, nevím

V megapolí se lidé cítí osamělost čím dál tím víc častěji. Není nic dobrého na tom, že každý den potkávat tisíce lidí, mezi nimiž ale není nikdo známý. A pro staršího člověka taková situace je možná nejsložitější, protože v slušném věku jen málo lidí schopno získat nové známé.

Zdroj: binokl.cc

A dnes si popovídáme o osamělosti ve stáří a také zzeptáme se na názor odborníka ohledně tohoto tématu. Zkusíme tak najít odpověď na otázku jak se pocitu osamělosti ve stáří zbavit, a možná tato informace pomůže někomu v životě.

Cítím se osaměle

„Je mi 67 let, jsem vdova a bydlím sáma.“ Pokračuji v práci, protože to je jediná činnost, která mě zachrání před nudou. Už několik let žiju, jako na stroji, nic mě netěší. “

„Nemám žádné koníčky a já to nehledám, už jsem asi stará. Navrhla jsem, aby se můj syn a jeho rodina (má tři děti) přestěhovali do mého bytu, ale moje tchyně se postavila proti tomu. Pravděpodobně nechce žít pod jednou střechou se starou ženou.“

Zdroj: binokl.cc

„Já bych se chtěla přestěhovat k mé dceři, ale má už svou rodinu a asi ani tam mě nechtějí. I když je často navštěvuju a jsou vždy šťastní. Dáváme si spolu čaj a večeři a rádi mě poslouchájí. A čím častěji k nim přicházím, tím méně se mi chcevrácet domů. Ale musím… “

Tamara si klade otázku, co by měla dělat v takové situaci. Vždyť není normální, že život, a to i takovém věku, se úplně zastavil.

Zdroj: binokl.cc

V tomto příběhu je jedinou dobrou zprávou, že žena sama přemýšlela o své životní situaci a začala hledat způsoby, jak vše napravit. Tak má opravdu šanci.

„Nedostatek koníčků a co je horší, nedostatek vůle je najít, může být známkou deprese.“ Proto by Tamara měla jít zaneurologem, psychologem nebo psychoterapeutem,“ říká psycholožka Arina Lipkina.

Doktorka je si jistá, že ve dnešním světě člověk se svých 67 let neměl cítit starý. A problém není v tom, že děti nechtějí sivzít staršího člověka. Spíše dospělí potomci jednoduše cení svůj osobní prostor, kde si stihli vytvořit pohodlí, které potřebují.

Zdroj: binokl.cc

„Tamara by měla vynechat myšlenku, že je pro ni nejlepší žít s dětmi.“ Musí najit jinou cestu, jak naplnit svůj život samostatně. Stačí se rozhlédnout a podívat se na zajímavé věci, které jsou kolem vás. Můžete navštívit různé události, které se konají v okolí, jít se podívat na místa, kam jste se nemohli dostat. Potřebujete novou společenost, “míní psycholožka.

Zdá se, že právnička a naše hrdinka by se na situaci měli opravdu podívat jinak. Nakonec pokud děti mají své starosti a nechtějí žít společně, pak jejich názory nelze násilně změnit. Kromě toho je jejích řešení zcela normální. Tak proč nezačít naplňovat svůj vlastní život?

Zdroj: binokl.cc

V okolí je mnoho různých zajímavých aktivit. A v důchodu, když má člověk stále dost síly a už má spoustu volného času, může začít s tím, co vymyslel v mládí, ale nedokázal to realizovat.

Je mnohem horší, když se člověk zavře v kruhu jednoduchých zájmů, jako je „dívat se na televizi, chodit do lékaře, chodit do obchodu“. Úzký rozsah odpovědností dělá každý den podobný předchozímu, a je to ideální základna pro rozvoj neustálého pocitu osamělosti.

Zdroj: binokl.cc

Dnes jsou schopnosti člověka v jakémkoli věku mnohem širší a je hloupé to nevyužívat. Někdo se vdává přesto že už má dospělé vnoučata a někdo po odchodu do důchodu si najde nový koníček.

Současně velkou odpovědnost nese mladší generace. Však, děti a vnoučata dělají vše potřebné, aby starší člen rodiny neztratil zájem o život, dokonce ani ve stáří.

Share