Adam Vojtěch nevyloučil, že se v brzké době dál zpřísní opatření proti epidemii: Ministr zdravotnictví řekl, je nutná osobní odpovědnost každého, aby se snížila nákaza

Ministr zdravotnictví připustil, že možná budou zpřísněna opatření proti viru. Adam Vojtěch to uvedl ve čtvrtek. Například může být zavedena povinnost nosit roušky na veřejných akcích venku. Nebo může být omezen počet lidí na veřejných akcích ve vnitřních prostorách budov, například na 50.

Podobná opatření už byla uplatněna letos na jaře během první vlny epidemie. Tehdy byla opatření velmi přísná, což značně poškodilo ekonomiku celé země.

Zdroj: Petr Topič, MAFRA

Vláda se nyní snaží najít jakousi rovnováhu mezi účinnými opatřeními proti viru, ale zároveň, aby opět nevypnula ekonomiku. Zatím je to ale náročný úkol.

Ministr zdravotnictví uvedl, že nyní je velmi důležitá osobní odpovědnost každého při každodenním chování.

Zdroj: Petr Topič, MAFRA

„Základní pravidlo 3R: ruce, roušky, rozestupy, nikdy nebylo důležitější, než je právě nyní,“ řekl Adam Vojtěch. Právě tato pravidla jsou prioritou.

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek řekl, že nyní existuje vysoká pravděpodobnost exponenciálního šíření viru v naší zemi.

Zdroj: Petr Topič, MAFRA

Ve středu 16. září byl počet nakažených poprvé vyšší než 2 tisíce lidí denně. Podobná situace je nyní v Izraeli, kde také prudce vzrostl počet nových nakažených.

Zdroj: Petr Topič, MAFRA

V Izraeli byl 15. září stanoven rekord na 5 510 nakažených denně. A ve středu 16. září byl nový rekord, a to už přes 6 500 lidí. Izraelská vláda se rozhodla vyhlásit karanténu pro celou zemi na tři týdny.

Ladislav Dušek vysvětlil, že je nutné alespoň zpomalit šíření viru, aby byl zdravotnický systém chráněn před velkou kapacitou. Také to pomůže zabránit určitým opatřením, která by mohla mít dopad na ekonomiku.

Zdroj: novinky.cz / Petr Horník

Podle něj by stačilo dodržovat všechna hygienická pravidla a vzdálenosti. To by pomohlo snížit počet nově nakažených o polovinu.

Vedoucí epidemiologické skupiny při ministerstvu zdravotnictví Roman Chlíbek řekl, že všechna opatření, která již byla přijata, jsou v tuto chvíli nezbytná.

Zdroj: Petr Topič, MAFRA

Podle něj bude přijetí dalších opatření již záviset na vývoji epidemiologické situace.

Share