„Je to lež. Pouze nepravdivá konstrukce policie“: Jak se manipulovala zakázka Hradu

Policisté popsali pozorně sledovaný případ zakázky za čtvrt miliardy CZK, která podle nich byla zmanipulována. To, že by ve skutečnosti přichystal celou akci Balák, se jim však dosud nepovedlo prokázat.

Zdroj: idnes.cz

Před 5 lety se chystala závažná zakázka v letním sídle prezidenta. Bylo třeba udělat hodně práci okolo: jako například zpevnění břehu vodní nádrže Klíčava. Detektivové podle obvinění otázku podrobně prozkoumali a namapovali, jak od začátku byl požadavek připraven.

Zdroj: idnes.cz

Rozhodujícími postavami tak byli Miloš Balák a také manažer Energie Libor Tkadlec. Přípravy mají policisté zaznamenané pomocí nasazení odposlouchávání. O tom, že tendr na zpevnění břehů zvítězí Energie, mluvil Balák už od roku 2015, tedy před rokem, než se k tomu došlo. Nejdřív ve spolupráci se firmou Syner, jejíž zapojení do zakázky ovšem dle policistů nedávalo smysl.

Zdroj: idnes.cz

„I když to vyhrajeme, musíme to vyhrát s nima. To je daný z Hradu. Odlákaj ty ostatní nějakým způsobem. To zařizujou oni. My jim tady dáme dvacet třicet milionů, ať tady vůbec neotravujou,“ cituje se z odposlouchávání Tkadlece. Syner dokonce ze zakázky se zřekl a Energie zůstala sama.

Zdroj: idnes.cz

Nedůvěryhodný jsou policistům a státnímu zástupci i další věci: osázet zpevněné sklony měla firma BFS Invest, která provozuje solnou jeskyni, ale jinak je přiléhavě navázána na dřívější Balákovu firmu Eko-les. Podle Baláka tyto firmy on nezná a nemá představu, co za tolik peněz pro Energii na stavbě dělala. Policie však má podezření že jsou to firmy známých Baláka.  „Jde o známého obviněného Baláka,“ zjistili policisté.

Zdroj: idnes.cz

Nařčení pak i podrobně charakterizuje, jak se zaměřeně zvětšoval peněžní plán zakázky a jak se na její průpravě se účastnila shodná advokátní kancelář, která organizovala nákup strašnické vily pro kancléře Vratislava Mynáře. Jeho policisté také podezírali, že je s události svázaný, ale potvrzení jeho viny se jim k tomu sebrat nepovedlo.

Zdroj: idnes.cz

I přes rozlehlá podezření a obžalobu, sám Balák jakékoliv nedopatření opětovně zamítá a prohlašuje, že nic nespáchal. „Je to lež. Pouze nepravdivá konstrukce policie,“ řekl už dříve.  Nicméně Balák v práci pokračuje.

Share