„Je to opravdu věc velmi vážné odborné diskuse kliniků i epidemiologů“: do konce srpna ministerstvo zdravotnictví plánuje zkrátit délku karantény

Česká Republika má v plánech změnit doby karantény do deseti dnů. O navržení změny projednává expertní skupina ministerstva zdravotnictví. Jarmila Rážová, která je hlavní hygieničkou Česka je pro přebudování pravidel délky karantény ze ze dvou týdnů na deset dnů.

Zdroj: e15.cz

Taková karanténa už je aktuálně zavedena v několika evropských státech: Švýcarsko, Norsko a sousední Rakousko.
Podle slov hlavní hygieničky Jarmily Rážové byla by pro omezení karantény. „Je to opravdu věc velmi vážné odborné diskuse kliniků i epidemiologů. Stále poměrně dost případů vznikne desátý den a inkubační doba viru je čtrnáct dnů,“ doplnila hygienička.

Zdroj: lidovky.cz

Přebudování pravidel délky karantény má nyní na starosti klinicko-epidemiologická skupina ministerstva zdravotnictví. Rážová si myslí, že do konce srpna by klinicko-epidemiologická skupina musela mít konečně rozhodnutí k teto otázce.

Zdroj: idnes.cz

V Česku dodnes platí povinnost při nákaze COVID-19 zůstat v karanténě po dobu dvou týdnů. Ale pokud pacient bude mít pozitivní test i po uplynutí dvou týdnů, tak mu stejně karanténa skončí. Podle posledních informací po uplynutí teto doby člověk infekční není.

Zdroj: nasregion.cz

„Dostupná data a vlastní poznatky z ČR týkající se délky přežívání viru v nosohltanu pacientů ukázaly, že virus je životaschopný po dobu osmi až deseti dnů na sliznicích u většiny pacientů,“ objasnil profesor epidemiologie a člen Klinické skupiny při ministerstvu Roman Chlíbek.

Share