„Jsme připraveni vám pomoci. Pokud vás chce někdo ohrožovat, budeme na vaší straně“: Mike Pompeo promluvil o situaci v Bělorusku a vztazích s Ruskem a Čínou

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo se včera přistál v Praze a již dnes měl schůzku s premiérem Andrejem Babišem. Potom se na něj čeká projev v Senátu a následně debaty.

Zdroj: zpravy.aktualne.cz

Při jednání s premiérem Babišem Mike Pompeo zmínil, že Rusko se snaží zničit demokracie a rozbít západní alianci, později dodal i to, že Čína má stejný cíl na zničeni západní demokracie. Podle ministra zahraničí Česká Republika a USA jsou dobrým týmem ohledně bezpečnostních vztahů. „Jsme připraveni vám pomoci. Pokud vás chce někdo ohrožovat, budeme na vaší straně. Víme, že si vyberete demokracii,“ řekl Pompeo.

Zdroj: denik.cz

Po dnešním schůzce v Kramářově vile na tiskové konferenci Pompeo také uvedl, že jestli by mělo Rusko podstatnější působení na dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech, tak by snad to porušilo nezávislost ČR. Сo se týče názoru Babiše v teto otázce, tak Česko vnímá zájem Spojených Státu o účast na tomto projektu.

Zdroj: zpravy.aktualne.cz

Pompeo take promluvil o situaci v Bělorusku, a on podporuje obranu demonstrantů. Občany Běloruska by měli být chráněni, ne zraňováni. Česky premiér nahlásil na tom, že evropské státu by měli reagovat přesně stanovenou činnosti, nejen veřejním prohlášením. „Sledovali jsme protesty a podporujeme, aby byli protestující chráněni a aby nebyli zraňováni. Je to v zájmu všech. Budeme dále hovořit o riziku pro běloruské lidi. Chceme, aby měli svobodu, stejně u lidí na celém světě,“ uvedl Pompeo.

Zdroj: zpravy.aktualne.cz

„Očekávám, že Evropská unie nezůstane u deklarací, ale že bude nějaká akce, budou přijata nějaká opatření, protože Bělorusové mají stejný nárok na svobodu a demokracii, jako máme my,“ řekl Babiš. Při rozhánění davů v Bělorusku dětem dvou dnů bylo zraněno několik desítek lidí, podle dostupných informaci dokonce i jeden člověk zemřel.

Zdroj: zpravy.aktualne.cz

Mike Pompeo dnes v dopoledních hodinách se setkal i s zástupci technologických firem jako IBM, Avast, Cisco, STRV a Y Soft a s nimi debatoval o jedné z závažných otázek. Podle informace zveřejněné na Twitteru ambasády jednali zástupci a Pompeo o kybernetické bezpečnosti. USA během posledních let uvažuje o riziku, který představují pro kybernetickou bezpečnost čínské technologické firmy. Doslova Donald Trump v předcházejícím týdnu vydal příkaz, kterým občanům zakázal obchodní transakce s společnostmi, kterými ovládá programy TikTok a WeChat.

Po schůzce s českým premiérem se potkal s Milošem Vystrčilem a Pavlem Fischerem, následně bude měl menší projev před členy senátu a debaty trvající zhruba 15 minut.

Zdroj: zpravy.aktualne.cz

Odpoledne se setká s hlavou státu Milošem Zemanem na Pražském hradě, setkání zúčastní i premiér Andrej Babiš. Tato schůzka podle ministerstva zahraničí USA má spíše uctivý charakter, veřejné vystoupení ministra zahraničí USA a českého prezident se neplánuje.

Share