Kalousek a Schwarzenberg se obrátili na církev, aby vyzvala k rezignaci Lipovskou: na jejich výzvu ostře reagoval Ovčáček

Na svém Twitteru Miroslav Kalousek zveřejnil dopis, ve kterém společně s bývalým předsedou strany TOP 09 Karlem Schwarzenbergem prosí Českou biskupskou konferenci, aby požádali o rezignaci Lipovské a Jaroslava Maxmiliána Kašparů. Ti jsou totiž nominování do Rady České televize konferencí a katolickými církevními kruhy.

Podle autorů činy Lipovské a Kašparů jsou opakem křesťanskému učení. „Rádi bychom se ubránili silnému dojmu, že se Vám líbí, čemu se oba v Radě ČT propůjčují,“ uvádějí politici s tím, že chtějí, aby církev oba členy rady požádala o rezignaci.

Dopis je adresován předsedovi České biskupské konference Janu Graubnerovi.

To se ale nelíbilo mluvčímu Hradu Jiřímu Ovčáčkovi, který na sociálních sítích uvedl, že dopis Kalouska a Schwarzenberga může srovnat s tlakem na církev, který jsme v Česku měli naposledy ještě za komunistů.

Konflikt vnikl po odvolání dozorčí komise Rady ČT. Předcházel tomu spor o odkoupení pozemku Českou televizi pod její studiem v Ostravě. Problém byl v ceně a znaleckém posudku, který se lišil přibližně o 500 tisíc korun.

Jednání dozorčí rady bulo označené za diletantské, i když následně Rada ČT nákup povolila. To vedlo k odstoupení předsedy a místopředsedy rady.

Zdroj: youtube.com

Mnoho známých osobností žádají premiéra Andreje Babiše, aby našel způsob, jak zajistit podporu nezávislosti médií veřejné služby. Vadí jim, jak byla dozorčí komise odvolána.

Dopis podepsali vědci, signatáři Charty 77, politici, umělci a další. V textu dopisu se uvádí, že Rada ČT učinila neuváženě, protože komise byla odvolána neodůvodněně a na konci roku, kdy se připracuje rozpočet pro příští rok.

Zdroj: youtube.com

Autoři jsou přesvědčení, že by někteří radní měli rezignovat z důvodu porušení zákona. Navíc uvádějí, že Rada ČT svou činností ohrožuje výkon média veřejné služby.

Ve výzvě signatáři upozorňují předsedu vlády na problém a žádají ho, aby zabránil další eskalaci.

Zdroj: youtube.com

Hana Lipovská říká, že to pro komisi nebylo žádné překvapení, protože členové Rady České televizi k ní měli výhrady už téměř rok. Podle ní komisi museli odvolat, protože dlouhodobě nebyli s její práci spokojení.

Psali jsme: Vendula Pizingerová nemá slova, která by vysvětlovala, jaké je štěstí v mateřství, a tak jen ukázala

PSALI JSME: SNĚMOVNA PRODLOUŽILA NOUZOVÝ STAV: OPOZICE CHCE, ABY VLÁDA POVOLILA OTEVŘENÍ OBCHODŮ

PŘIPOMÍNÁME: DŮCHODCI SPOLU S DŮCHODEM POD STROMEČEK DOSTANOU 5 TISÍC KORUN PŘÍŠTÍ MĚSÍC: PREZIDENT MILOŠ ZEMAN PODEPSAL ZÁKON

Share