Sněmovna prodloužila nouzový stav: opozice chce, aby vláda povolila otevření obchodů

Poslanci podpořili prodloužení nouzového stavu. Souhlasili však s kratší dobou do 12. prosince. Původně vláda chtěla prodloužit stav nouze o 30 dnů.

Sněmovna tak kývla na návrh komunistů a rovněž schválila návrh Pirátů, kteří chtěli, aby vláda povolila otevření obchodů od 23. listopadu, pokud budou splňovat hygienická opatření. Kvůli tomu se ale musí přepracovat nový protiepidemický systém.

Zdroj: youtube.com

Prodloužení nouzového stavu podpořili 54 poslanci ze 103 přítomných. Jedná se o představitele ČSSD, KSČM a ANO. Vláda nedokázala najít podporu pro pokračování stavu nouze do 20. prosince a zřejmě do 12. prosince bude o to žádat ještě jednou.

Premiér Andrej Babiš uvedl, že to jeho kabinet potřebuje pro obrat v boji s koronavirovou epidemií.

Zdroj: gettyimages.com

Opozičním stranám vadilo, že vláda nepředložila jasné důvody, k čemu prodloužení nouzového stavu potřebuje. To byla příčina, proč SPD žádný návrh nepodpořila.

Předsedu Starostů Víta Rakušana zajímalo, proč fungují supermarkety, ale například knihkupectví jsou uzavřeny. Podle opozice protiepidemický systém diskriminuje drobné podnikatele a Pirátská strana chtěla, aby to vláda vyřešila.

Zdroj: aktualne.cz

Ministr zdravotnictví Jan Blatný však uvedl, že nevidí důvody, proč by se opatření měla měnit.

Poslanci schválili usnesení, dle kterého by kabinet Babiše měl umožnit provoz malým obchodům od 23. listopadu. Je to spíše ale doporučení pro vládu a není jisté, jestli Babiš Sněmovnu uposlechne. Jedná se o návrh Pirátské strany.

Zdroj: novinky.cz

Poslanec TOP 09 Dominik Feri následně upozornil, že je zbytečné, aby nouzový stav byl nezbytný pro všechny 5 stupňů protiepidemického systému. Blatný na to řekl, že stav nouze jeho resort potřebuje pro zanechaní stávajících opatření.

Zdroj: youtube.com

Nakonec upozornil, že případě náhlého rozvolňovaní znovu dojde ke komunitnímu šíření nákazy a o Vánocích se nemoc roznese po rodinách.

PSALI JSME: POSTUPNÝ NÁVRAT ŽÁKŮ DO ŠKOL: ČESKO PRAVDĚPODOBNĚ 23. LISTOPADU KLESNE NA 4. STUPEŇ PODLE SYSTÉMU PES

PŘIPOMÍNÁME: ZPĚVÁK PETR JANDA PODSTOUPIL VÁŽNOU OPERACI SRDCE

Share