„Kapacity maturitních oborů dostatečné, a to i u oblíbených gymnázií a lyceí“: nabídka míst výrazně převyšuje počet zájemců

V maturitních oborech je víc míst než zájemců, to plyne ze statistik. Letos počet uchazečů vzrostl a nabízených míst naopak ubylo, ale i v tom případě nabídka míst v maturitních oborech stále výrazně převyšuje počet zájemců o studium střední školy.

Zdroj: gypce.cz

U přijímacích zkoušek bylo zhruba 69.000 dětí, což bylo asi o 6000 víc než před třemi roky. Počet nabízených míst klesl za stejnou dobu přibližně o 6500. Vyplývá to ze statistik Národního pedadogického institutu (NPI) a Cermatu. Za nabídku sítě středoškolských oborů jsou podle mluvčí ministerstva školství Anety Lednové zodpovědné kraje.

Zdroj: novinky.cz

Podle mluvčí ministerstva jsou ale kapacity maturitních oborů dostatečné, a to i u oblíbených gymnázií a lyceí. V různých krajích se naplněnost maturitních oborů pohybuje mezi 31 a 53 procenty, u gymnázií mezi 38 a 72 procenty, uvedla Lednová.

Zdroj: salmondo.cz

„Samozřejmě se jedná o kapacity, které školy mohou, ale nemusí plně využívat a tak na některých, zejména výběrových školách, nebo v některých lokalitách, může být vnímán převis poptávky nad nabídkou,“ řekla Lednová.

Zdroj: munimedia.cz

Střední školy nabízely letos 167.544 míst. Zhruba 37 procent tvoří nabídka nematuritních oborů. Maturitní obory odborného vzdělávání činí kolem 47 procent a asi 16 procent jsou čtyřletá gymnázia.

Zdroj: en.wikipedia.org

Například v Praze mohla letos podle NPI stačit místa na gymnáziích pro 4666 uchazečů a podle Cermatu se na ně hlásilo 3413 zájemců. Více uchazečů než volných míst na gymnáziích nebylo podle statistik ani v jiném kraji s výjimkou Zlínského, kde se na 1484 míst hlásilo 1514 dětí.

Share