Kolik chce ministerstvo vnitra utratit na pomoc při řešení migrační krize

Sedmaosmdesát milionů korun. To je suma, kterou chce Česko věnovat na řešení migrace v rámci zdravotně humanitárního programu Medevac.Podmínkou k vyplacení finanční pomoci organizacím a vládám je souhlas vlády, která by se návrhy vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) měla zabývat v brzké době.

Zdroj: mvcr.cz

Ministři sice už koncem února kývli na Hamáčkův návrh uvolnit pro letošní rok celkem 189 milionů korun na humanitární programy Pomoc na místě a Medevac, ale koronavirová krize vyplácení peněz zastavila.

Zdroj: dw.com

„Cílem programu Pomoc na místě je boj proti nelegální migraci, posilování azylových systémů, lepší technické vybavení hranic, ochrana žen a dětí a přímá pomoc uprchlíkům,“ tvrdí Jan Hamáček. Česko solidárně pomáhá zemím, které mají s migrací největší problémy.

Zdroj: novinky.cz

Migrace sice v době pandemie polevila, ale znovu začíná nabírat na síle. I proto by mělo směřovat např. 27 milionů korun do Řecka, které na hranici s Tureckem čelí zvýšenému tlaku. Dalších 20 milionů má dostat Úřad vysokého komisaře pro uprchlíky na pomoc Srbsku, které patří mezi tranzitní země, přičemž peníze by měly pomoci k integraci uprchlíků. Kolem 20 milionů má jít do Libanonu na podporu syrských migrantů. Zhruba 1,5 milionu z nich jsou Syřané. Libanon podle vnitra čelí politické, ekonomické i koronavirové krizi, které mají zničující dopady na lidi. Stejnou sumu hodlá vnitro zaslat Ukrajině prostřednictvím organizace Adra na podporu zdravotní péče a prevence šíření COVID-19 ve zdravotnických zařízeních.

Zdroj: gazeta.ru

„Myslím, že tím jasně deklarujeme svou solidaritu, která je efektivní, a na rozdíl od povinných přerozdělovacích kvót funguje,“ prohlásil předseda sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřej Benešík.

Share