Legenda z Chalupářů Josef Kemr by oslavil 98 let: morální autorita, která se nebála protivit totalitnímu režimu

Legendární charismatický herec Josef Kemr (†72), kterého znají lidé především díky seriálu Chalupáři či komedii Na samotě u lesa, by dnes oslavil 98. narozeniny.

Zdroj: ahaonline.cz

Dlouho se považovalo za to, že neměl žádné vlastní děti, jen nevlastního syna Jiřího. Až po jeho smrti se objevil pan Vladimír.

Zdroj: Youtube.com

Vladimír tvrdí, že se narodil kvůli letmé romantice Kemre se jeho matkou. Pár se náhodně potkal v Kladně, kde Vladimírova matka hrála v amatérském divadle. Vladimíra vychoval dokonce jiný muž a teprve před smrtí mu jeho matka řekla, kdo je jeho skutečný otec. Vladimir se nakonec setkal a Kemrem – mluvili o životě celkově. „Jsem rád, že jsi,“ byla poslední věc, kterou Josef řekl svému synovi.

Zdroj: foto.osobnosti.cz

Herec se narodil v Praze do rodiny švadleny a ševce. Již v jedenácti letech poprvé stál na prknech. Jeho první rolí byl kompars společně s jeho bratrem v Divadle na Vinohradech v představení Polská krev.

Zdroj: foto.osobnosti.cz

Tam jeho hlas tehdy zaujal rozhlasového režiséra Přemysla Pražského. Před filmovou kamerou stál poprvé v patnácti letech ve snímku Lízin let do nebe.

Zdroj: foto.osobnosti.cz

Kemr za svůj život odehrál bezpočet rolí, ale nejvíc ale zazářil ve filmech Anděl na horách, Dovolená s Andělem, Kladivo na čarodějnice, Na samotě u lesa a v seriálu Chalupáři.

Zdroj: foto.osobnosti.cz

Kemr byl náboženským, zásadovým, pro mnohé své kolegy byl morální autoritou, která se nebála protivit totalitnímu režimu, vystoupil veřejně proti okupaci v roce 1968. Byl činný až do svých posledních dnů a za své mistrovství v činohře byl odměněn Cenou Thálie. Zemřel po těžké nemoci v Praze 15. ledna 1995.

Share