Lichtenštejnsko požaduje od Česka hrady Valtice a Lednice

Lichtenštejnské orgány podaly stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva a požadovaly navrácení půdy zabavené Českou republikou na konci druhé světové války. Lichtenštejnsko aspiruje na území Jihomoravského kraje o rozloze 2000 čtverečních kilometrů, kde se nacházejí hrady Valtice a Lednice.

Zdroj: 420on.cz

Zpochybněná území je více než 10krát větší než současná oblast knížectví. Oblasti byly zabaveny na základě československých dekretů Edwarda Beneše, podle nichž byli Lichtenštejnští knížata prohlášeni za spolupracovníky nacistického režimu v Německu.

Zdroj: instagram.com

Lichtenštejnský ministr zahraničí Katrin Eggenberger uvedl, že případ vyvolává zásadní otázky suverenity a konfiskace bez náhrady je nepřijatelná. „Čím je země menší, tím důležitější je hájit svoje práva,“ řekla.

Zdroj: instagram.com

Zástupce ministra zahraničí Martin Smolek ale prohlásil, že podle předběžné pozice státu by případ neměl být posuzován Evropským soudem pro lidská práva, protože tento soud se dosud nezabýval otázkami, které vyvstaly před přijetím Evropské úmluvy o lidských právech.

Zdroj: instagram.com

Spor mezi Českou republikou a Lichtenštejnskem o zabaveném území rodiny Lichtenštejnů trvá více než 70 let.

Zdroj: instagram.com

Stojí za zmínku, že kvůli neshodám, které vznikly po druhé světové válce, státy oficiálně navázaly diplomatické vztahy až v roce 2009.

Share