„Lidé říkají, že kůrovec sežere les. Ale to není pravda“: Proč kůrovec ohrožuje přírody podle mínění entomologa Jiřího Hulcre

Lesní entomolog Jiří Hulcr zkoumá kůrovce na Floridské univerzitě. V rozhovoru promluvil o tom, jaké státy živočich ohrožuje a proč.

Zdroj: zpravy.aktualne.cz

Tvrdí, že na území Česka není pohroma kůrovcová, ale smrková. Kůrovec je zatím pro oblasti, kde probíhá klimatická změna. „Lidé říkají, že kůrovec sežere les. Ale to není pravda,“ uvedl Hulcr s tím, že živočich si zvolí pouze smrk, čímž ohrožuje celý lesní systém. Ze států za se kůrovce najít od Japonska do Číny, pak Rusko, Europa, USA a Kanada.

Zdroj: zpravy.aktualne.cz

Tam se brouk objeví proto, že lidé tam mají nasazené stromy v oblasti, kde nepatří. Jako příklad entomolog uvedl duby v Japonsku a Koreji, které původně rostli v horských oblastech, ale s postupem času se ji lidé začali sázet i v nížinách.

Zdroj: youtube.com

Prakticky nikdo o tom neví a nikdo to nezkoumá, ale dle odborníka největší kůrovcová kalamita je pravděpodobně v Rusku. Nyní se to dostalo až k hlavnímu městu Ruska. Kůrovec likviduje starodávné jedlové porosty, pak se tam objeví jiné rostliny a stromy. „Místo nichž tam roste bříza a tráva,“ popsal entomolog Jiří Hulcr.

Zdroj: cz.pinterest.com

Zatím každý region na svůj vlastní druh kůrovce, kterých na světě vyskytuje přes 6 tisíc, větší půlka z nich ale jsou poslušná a žádným způsobem stromy neohrožují. V ČR jich žije kolem 130 druhů. „Jsou úžasní,“ řekl nadšeně Hulcr.

Zdroj: cz.pinterest.com

V přírodě mají brouci několik druhů zvuků, většinou ale dva. Jeden používají pro obranu a ochranu, druhý pro námluvy, když se snaží okouzlit samičku s pomoci speciálních feromonů.

Další feromon používají k odhánění jiných jedinců, to v případě, že samec má dostatečně samiček, a už nechce aby tam jiné samce létali.

Zdroj: cz.pinterest.com

Proti tuzemsku USA dle lesního entomologa se více zabývá intenzivním komerčním lesnictvím. Řekl i o rostlině, která je v regionu, kde pracuje, a to Florida, nejvíce výdělečná. „Člověk by si tipl pomeranče, citrusy nebo další ovoce, ale je to borovice,“ šokoval entomolog Jiří Hulcr. Rostou na soukromých plantážích.

Zdroj: cz.pinterest.com

Hulcr si všiml i to, že v západních státech se tak příroda nerespektuje, jak například v Česku. Podle něho Čeští lidi mají mnohem blíže k přírodě, než Američané a to hlavně proto, že do přírody často chodívají.

Share