„Máme lokální ohnisko nákazy“: počet případů koronaviru klesl pod stovku

Web ministerstva zdravotnictví aktualizovat informace o počtu případů koronaviru. K půlnoci na dnešek počet potvrzených případů se zvětšil o 53. Předchozí čtyři pracovní dny přesáhl denní přírůstek stovku, o víkendech a svátcích ale bývá méně testů, tím pádem i potvrzených případů.

Vyléčilo se 8227 z nich, počet obětí zůstává na číslu 352. Celkem hygienici od vypuknutí nemoci COVID-19 v zemi potvrdili 13.115 nakažených.

Zdroj: domaci.ihned.cz

Virus se podle odborníků v Česku nekontrolovaně nešíří, ve většině okresů se nově nakažení neobjevují, lokální ohniska nemoci jsou na Karvinsku, Frýdecko-Místecku, Kutnohorsku a Jihlavsku.

Počet aktuálně nemocných vzrostl na 4536. Většina z nich má mírný průběh onemocnění. V nemocnicích je s koronavirem 137 pacientů. Ve vážném stavu je 16 z nich.

Zdroj: spadia.cz

Pod stovkou byl denní přírůstek nakažených naposledy ve dvou svátečních dnech červencového prodlouženého víkendu, předtím i potom přesáhl tuto hranici. Množství odhalených případů souvisí s počtem testů v daném dni, tento údaj za sobotu zveřejní ministerstvo dnes vpodvečer.

Na Karvinsku v Moravskoslezském kraji, které je nyní nemocí nejvíc zasažené, za uplynulý týden zaznamenali zhruba 96 nových případů na 100.000 obyvatel. Tento ukazatel v tomto okrese v posledních dnech klesá. Nákaza se v okrese rozšířila hlavně mezi pracovníky dolů černouhelné firmy OKD a jejich blízkými, i v dalších zasažených okresech se ohniska objevila v místních firmách.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Na sousedním Frýdecko-Místecku je za posledních sedm dní téměř 36 nových případů na 100.000 obyvatel. Na Ostravsku je to 18, na Kutnohorsku ve středních Čechách 37, na Jihlavsku na Vysočině víc než 19 nově nemocných na 100.000 obyvatel a například v Praze a okolí zhruba pět.

Zdroj: dicardiology.com

Vláda kvůli příznivému vývoji nemoci v posledních týdnech zrušila většinu plošných opatření. Některá omezení, například nošení roušek či omezení hromadných akcí, platí dál v postižených okresech a v Praze. Opozice tvrdí, že v případě Karvinska stát postupoval pomalu, zmateně a málo efektivně. „Z toho, že máme lokální ohnisko nákazy, nelze dělat fatální závěry o selhání systému,“ ohradil se vůči výtkám ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Share