V Polsku začíná druhé kolo prezidentských voleb

Ve druhém kole se účastní současný prezident Andrzej Duda a primátor Varšavy z opoziční strany Rafał Trzaskowski. V předvečer hlasování měli téměř stejnou šanci na výhru.

Zdroj: Svet.sme.sk

K získání druhého kola musí kandidát získat více hlasů než jeho soupeř. V prvním kole, které se konalo 28. června, nebyl žádný z kandidátů schopen získat více než 50 %: Andrzej Duda poté získal 43,50 %, Rafał Trzaskowski – 30,46 % hlasů. V prvním kole voleb byla zaznamenána vysoká účast – 64,5 %.

Zdroj: Dw.com

V předvečer druhého kola bylo 45,9 % připraveno volit stávajícího prezidenta, bývalého člena vládnoucí konzervativní strany, práva a spravedlnosti, a jejího kandidáta Andrzeje Dudu. Jeho soupeř, člen občanské platformy opoziční strany a starosta hlavního města Rafal Tshaskovsky, měl 46,4 %. Dalších 7,7 % voličů se nerozhodlo. Tyto výsledky byly uvedeny v průzkumu Kantar 8. – 9. Července.

Zdroj: O2.pl

Mezi prvním a druhým kolem měli kandidáti debatovat, ale nemohli se dohodnout na společné účasti, takže odpovídali na otázky v různých studiích: prezident Duda v národní televizi, starosta Trzaskowski na soukromém televizním kanálu. Dva týdny nepřátelé nezměnili hlavní body svých kampaní. Proevropský Trzaskowski po prvním kole vyzval Poláky, aby si vybrali mezi „otevřeným Polskem“ a tím, které „hledá nepřátele“. Nazývá se kandidátem na změny, které chce 58% společnosti (on a další opoziční kandidáti tolik obdrželi v prvním kole).

Zdroj: Superbiz.se.pl

Během debaty Trzaskowski slíbil, že bude vetovat zákony přijaté Dudou bez parlamentního souhlasu, a také ty, které jsou v rozporu s evropským plánem boje proti oteplování klimatu. Duda nadále hájil konzervativní hodnoty: 6. července navrhl změnu Ústavy tak, aby manželům stejného pohlaví zakazovala adopci dětí. Téma práv komunity LGBT se také stalo jedním z nejdůležitějších během kampaně roku 2020: zatímco Duda označil práva komunity LGBT za „ideologii“ nebezpečnější než komunismus, jeho oponent Rafal Tshaskovsky se drží méně radikálních názorů.

Zdroj: Superbiz.se.pl

Výsledek hlasování bude záviset na hlasování těch, kteří hlasovali v prvním kole pro ostatní kandidáty, a na nerozhodnutých. Po prvním kole vystoupili na podporu opozice nestraničtí kandidáti Šimon Hołownia a levicový kandidát Robert Biedroń, kteří v prvním kole podpořili celkem 16% voličů.

Zdroj: Svet.sme.sk

Středoevropský a východoevropský expert Ivan Preobrazhensky naznačuje, že někteří diváci, kteří v prvním kole hlasovali pro jiné opoziční kandidáty, tentokrát nebudou hlasovat. „Trzaskowski si zachovává šance stát se příštím prezidentem Polska, i když to nelze s jistotou předpovědět.“ Statistiky ukazují, že druhé kolo je pro současného vůdce málokdy úspěšné, “upozornil odborník v rozhovoru s RBC.

Share