Merkelová požaduje, aby skupina G-20 podpořila WHO: O jaké iniciativě mluvíme

Skupina G20 má zvláštní odpovědnost v boji proti COVID-19, zejména země v tomto seskupení musí v jejím úsilí podporovat Světovou zdravotnickou organizaci.

Německá kancléřka Angela Merkelová to řekla během diskuse s kolegy z Argentiny, Francie, Itálie, Jižní Koreje, Jižní Afriky a Saúdské Arábie o pandemické připravenosti na summitu G20.

 

Zdroj: youtube.com

 

„Globální výzvu, která je nepochybně pandemií, lze překonat pouze globálním úsilím. G20 má v této oblasti rozhodující odpovědnost, proto jsme spustili ACT Accelerator a jeho COVAX. Tato jedinečná globální platforma slouží k usnadnění vývoje, výroby a distribuce léků, diagnostiky a vakcín,“ uvedla Merkelová.

 

Zdroj: youtube.com

 

Připomněla, že cílem je distribuovat 2 miliardy dávek vakcín do konce roku 2021. Na tuto iniciativu již bylo získáno téměř 5 miliard dolarů, z čehož Německo poskytlo půl miliardy eur. Kancléřka však poznamenal, že shromážděné a přislíbené prostředky stále nestačí, protože k překonání pandemie musí mít každá země přístup k očkovacím látkám a schopnost za ně platit. Merkelová několikrát vyzvala své kolegy, aby podpořili iniciativy ACT Accelerator a COVAX.

 

Zdroj: youtube.com

 

Tato naléhavá pomoc je v zájmu všech a z dlouhodobého hlediska to znamená zlepšení zdravotního systému v globálním měřítku, uvedla Merkelová. Zdůraznila význam posílení WHO.

 

Zdroj: youtube.com

 

Jak již bylo uvedeno, ACT Accelerator (přístup akcelerátoru k prostředkům boje proti COVID-19) – průkopnická globální spolupráce s cílem urychlit vývoj, výrobu a spravedlivý přístup k vývoji, výrobě a distribuci vakcín proti COVID-19.

 

Zdroj: youtube.com

 

Vše začalo koncem dubna 2020, na akci pořádané generálním ředitelem Světové zdravotnické organizace, francouzským prezidentem, předsedou Evropské komise a nadací Billa a Melindy Gatesových. ACT Accelerator sdružuje vlády, akademické pracovníky, podniky, občanskou společnost, filantropy a globální zdravotnické organizace (The Bill & Melinda Gates Foundation, CEPI, FIND, Gavi, The Global Fund, Unitaid, Wellcome, WHO a The World Bank).

 

 

COVAX je zkratka pro COVID-19 Vaccines Global Access. Summit se uskutečnil ve virtuálním formátu 21. – 22. Listopadu.

 

PSALI JSME: AKTUÁLNÍ INFORMACE OD MINISTERSTVA ZDRAVOTNICTVÍ: POČET OBĚTÍ NA COVID-19 SE OD KONCE ŘÍJNA VÝRAZNĚ VZROSTL

PŘIPOMÍNÁME: KTERÁ ZEMĚ JAKO PRVNÍ V EVROPĚ DOSTALA RUSKOU VAKCÍNU

 

Share