Miloš Vystrčil už přistál na Tchaj-wanu: Jak cestu komentoval mluvčí čínského velvyslanectví v ČR, které původně bylo proti cesty

Předseda Senátu Miloš Vystrčil už přistál na Tchaj-wanu. Český politik má v planu několik setkání, mezi nimi je schůzka s prezidentkou Cchaj Jing-wen, premiérem Su Čen-čchang, pak ještě několik ministrů, včetně ministra zahraničí.

Zdroj: zpravy.aktualne.cz

Po příletu delegace ukázala dva negativních testy na nemoc COVID-19, v hotelu udělají další, a pak ještě s úterý. Mezi účastníky návštěvy patří primátor Zdeněk Hřib, místopředseda horní komory Jiří Růžička, Pavel Fischer, místopředseda Akademie věd Zdeněk Havlas, a další.

Zdroj: pragueconvention.cz

Původně tam měl letět před svou smrtí i bývalý předseda Senátu Jaroslav Kubera. Pak za něj musela letět jeno vdova Věra Kuberová, ale cestu ji doporučili odložit lekaři.
Proti této cesty je Čína, ale nejen ona, proti byli premiér Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman.

Mluvčí čínského velvyslanectví v ČR dokonce cestu i komentoval. Mluvčí uvedl, že Vystrčil je lhostejná k čínsko-českým vztahům, navíc ignoruje názory na cesty od vlády a jiné veřejnosti. „Vážně porušil národní suverenitu a územní celistvost a vážně porušil základní principy mezinárodních vztahů,“ řekl mluvčí čínského velvyslanectví.
Zatímco Vystrčil před odletem uvedl, že se na cestu těší.

Zdroj: novinky.cz

Hlavním cílem teto cesty je dokázat zájem ČR o součinnosti se všemi demokratickými státy. Také se očekává prospěch i ekonomických vztahů. Delegace má naplánováno setkání se zástupci větších tchajwanských společnosti k budovaní a podpoře například otevření nových poboček takových firem na zemi České Republiky.

Zdroj: archiv.ihned.cz

Návrat z Tchaj-wanu pro českou delegaci je naplánován na sobotu.

Share