“Tento článek narušuje vztahy Česka s Izraelem”: Miloš Zeman nesouhlasí s článkem ministra zahraničí a jeho předchůdců

Ministr zahraničí Tomáš Petříček, a jeho předchůdci Lubomír Zaorálek a Karl Schwarzenberg kritizují izraelské plány na anexi židovských osad, které se nachází na západním břehu Jordánu.

V sobotu 23.května o tom byl otištěny článek v deníku Právo, který 24.května odmítl prezident ČR Miloš Zeman. Prezident říká, že ten článek narušuje vztahy České Republiky a Izraele.

.

Zemanová slova podpořil také premiér Andrej Babiš. Ministr zahraničí se svými předchůdci si mysli, že izraelský záměr bude porušením mezinárodního práva.

V červenci izraelská vláda plánuje zahájit debatu o připojení židovských osad k Izraeli. Ve světě se to nazývá anexe území. Od roku 1967 Izrael vybudoval židovské osady na Západním břehu Jordánu.

.

Palestinci považuji jich za nelegální. Podle Ženevské konvence, je zakázána výstavba na území, které zabrali při válce. Izrael uvedl, že je to historické židovské území, tak je napsáno v biblických odkazech.

Ministr zahraničí spolu se svými předchůdci v sobotním článku napsal, že anexe osad vyloučí vytvoření samostatného státu. Také řekli, že na těch zemích funguji mezinárodní dohody mezi Izraelci a Palestinci.

.

Také napsali, že Palestinci mého spoustu problém, například působení hnutí Hamás v Pásmu Gazy, která je teroristickou organizaci.

“Urovnání konfliktu bylo možné v minulosti, ale Palestinci ho promarnili. Ale ve dnešní době to neznamená, že mají být obráni o úrodná území, klíčová pro vytvoření každého palestinského státu”, – je napsáno v článku.

.

“Prezident Miloš Zeman vyjádřil ostrý nesouhlas s článkem. «Co bude s Palestinci a izraelskou demokracii?», který narušuje naše vztahy s Izraelem, a také z USA. Tento článek je popřením zahraniční politiky ČR vůči Izraeli”, – řekl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

“Nemohou jednotlivé členové vlády vydávat své vlastní stanovisko o takové zásadní věci, jako vztahy s Izraelem. Musí být konzultováno na vládní úrovni”, – řekl premiér Babiš.

.

“Tady jde o úvahu ministrů, kteří se zajímají rozvojem spolupráce s Izraelem s opakovaně izraelské přátele podpořili”, – řekla mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová k formě článku.

Státy Evropské Unie také jednaly o anexi židovského území na Západním břehu Jordánu. Neshodly se na přijetí možných postihů. Proti bylo velké množství ministru zahraničí, včetně Tomáše Petříčka.

.

Share