Ministr Blatný řekl, kdy se začne s očkováním proti koronaviru, a kdo dostane vakcínu v první řadě: ministerstvo také připravuje vysvětlovací kampaň

V lednu může začít očkování proti koronaviru, které by mělo zabránit další vlně nákazy. Ministr zdravotnictví Jan Blatný řekl, že ze začátku vakcínu nebudeme mít pro všechny občany a očkování v první řadě dostanou starší lidé, zdravotníci a někteří pacienti. Píšou o tom novinky.cz.

„V prvních měsících nepřijdou miliony dávek, ale desítky, možná stovky tisíc,“ prohlásil šéf rezortu s tím, že vakcína bude určená pro zdravotnický personál v první linii a starší lidi. Následovat budou další lékaři a pedagogové.

Zdroj: youtube.com

Používat se budou údajně dvě vakcíny. Jedná bude aplikována v nemocnicích kvůli náročnosti skladování a tu další budou mít praktičtí lékaři. Blatný ovšem tvrdí, že obě vakcíny jsou stejně účinné a pacienti nebudou moci vybírat.

Ministr ujistil, že očkování bude dobrovolné a rezort připravuje kampaň, která by běla vysvětlit lidem, že vakcína je bezpečná.

Zdroj: youtube.com

Imunologové žádají, aby tato kampaň začala co nejdříve a nečekalo se až do ledna.

Jan Blatný rovněž dodal, že příští týden začne plošné očkování a jako první se ho zúčastní lékaři. Jeden antigenní test bude stát 350 Kč a uhradí ho zdravotní pojišťovny.

Zdroj: youtube.com

Od 18. prosince by se pak mohli dobrovolně nechat očkovat všichni, kdo se přihlásí do rezervačního systému. Uvedl to ministr vnitra Jan Hamáček.

Odbornici plošné testování uvítali. Pokud se u testované osoby ukáže, že antigenní test je pozitivní, bude následně odeslán na PCR testy.

Zdroj: youtube.com

Imunolog Václav Hořejší však předpokládá, že zájem o testy nebude příliš vysoký a myslí si, že by to mohlo být v nějaké míře povinné. Uved to pro televizi Prima.

Zdroj: youtube.com

PSALI JSME: TEREZA BRODSKÁ VZPOMÍNÁ NA RODIČE: ZVEŘEJNILA ARCHIVNÍ SNÍMEK, KDE VLASTIMIL BRODSKÝ OBJÍMÁ TĚHOTNOU JANU BREJCHOVOU

PŘIPOMÍNÁME: ZAČÍNÁ METEOROLOGICKÁ ZIMA: V TOMTO TÝDNU SE OČEKÁVÁ MRÁZ, SNÍH, LEDOVKA A MLHY

Share