Ministr Prymula prezentoval několik scénářů, jak se bude postupovat v případě nedostatku zdravotníků: uvažuje o povolání obyčejných lidí

Ministr zdravotnictví Roman Prymula připravil tři scénáře, jak se bude postupovat v případě nedostatku zdravotnického personálu během koronavirové epidemie. Stále totiž stoupá počet nakažených lékařů a sester.

Zdroj: aktualne.cz

Pro zvládnutí epidemie je podle Prymuly důležité udržet kompletní počet personálu v nemocnicích. Nyní ale čím dál více přibývá nakažených zdravotníků. Za jediný měsíc se nakazilo přes 250 lékařů a více než 400 sester.

Ministr dodal, že ještě před epidemií personálu nebyl dostatek a teď ten problém je ještě horší. Prymula říká, že ventilátorů můžeme mít tisíce, ale může se stát, že nebudou lidé, kteří je budou obsluhovat.

Zdroj: barrandov.tv

Pro zdravotníky také budou platit jiná karanténní pravidla. Pokud budou bezpříznakoví, budou v respirátorech pracovat nadále.

Pokud ani to nepomůže, do problémových nemocnic nastoupí zdravotníci z lékařských fakult. Budou ale vykonávat základní úkony.

Zdroj: irozhlas.cz

Třetí varianta je nejvíce pesimistická. Když počty nakažených budou stoupat velmi rychle a personál nemocnic nebude situaci zvládat, budou povolání i obyčejní lidé.

„Je připravený i scénář, že by se mohli povolávat i poučení laici, pokud by to bylo opravdu potřeba,“ řekl Roman Prymula, který ale doufá, že se to nestane.

Zdroj: irozhlas.cz

Změny by se také měly týkat převážení pacientů s covid-19. Ministr chce, aby zůstávali ve svých nemocnicích.

Dle ministra Prymuly transport nakažených pacientů na centrální místa nedává smysl. Je to zbytečné ohrožení pro zdravotníky.

Zdroj: Youtube

Převoz byse ale mohl konat, kdyby na jednotlivých místech došlo k vyčerpání kapacit.

Prymula prohlásil, že se zvyšují kapacity laboratoří a nyní se blíží ke 30 tisícům. Navíc se uvažuje o zrušení druhého testu po absolvování karantény.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Share