Miroslav Kalousek kritizuje státní rozpočet na rok 2021: velké zadlužení, problémem nejsou jednorázové výplaty pomoci, ale strukturální věci

Sněmovna ve středu schválila rozpočet na rok 2021. Předseda poslaneckého klubu TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek s takovým rozhodnutím nesouhlasil. Plánované příjmy jsou podle něj nerealizovatelné.Informoval o tom CNN Prima News.

Současná ministryně financí Alena Schillerová označila rozpočet na příští rok za maják v rozbouřených vodách. Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek má úplně jiný názor.

Miroslav Kalousek / Zdroj: YouTube

Řekl, že tento rozpočet nelze nazvat majákem, protože není pravdivý. Jediným pravdivým ukazatelem v rozpočtu jsou podle něj obrovské výdaje. Řekl to pro CNN Prima News.

Podle něj státní rozpočet nebude mít takové příjmy, které byly plánovány. Vysvětlil, že koronavirova krize bude pokračovat, což ministerstvo financí asi neplánovalo.

Miroslav Kalousek / Zdroj: YouTube

Druhý důvod označil za to, že pravděpodobně bude schválen daňový balíček a kvůli tomu by se bilance mohla zhoršit o 100 miliard korun.

Z těchto důvodů budou příjmy rozpočtu výrazně nižší, a tím se zvýší schodek rozpočtu. Miroslav Kalousek předpokládá, že příští rok by schodek mohl být přes 400 miliard korun.

Miroslav Kalousek / Zdroj: YouTube

Dodal, že možná příští rok bude deficit ještě větší než letos, proto to nechtěl podpořit. Alena Schillerová ale tvrdí, že rozpočet je nyní takový, protože naše země je v bezprecedentní situaci.

Miroslav Kalousek řekl, že Česká republika je v takové situaci, ale problém není v jednorázových výplatách pomoci, ale ve strukturálních změnách. Podle něj je nyní tempo zadlužení velmi vysoké.

Miroslav Kalousek / Zdroj: YouTube

Bývalý ministr financí se domnívá, že možná by nyní bylo řešením rozpočtové provizorium. Podle něj by se nestalo nic strašného, kdyby parlament měl vůli rozpočet přehodnotit.

„Vláda nemá chuť šetřit sama na sobě. Vládní výdaje jsou nabobtnalé, máme desetitisíce státních zaměstnanců, které jsme mít neměli a nemuseli,“ řekl Miroslav Kalousek. Jejich strana proto návrh rozpočtu nepodpořila.

Miroslav Kalousek / Zdroj: YouTube

Schodek rozpočtu loni činil 28,5 miliardy korun, přestože se plánovalo 40 miliard, státní kasa ušetřila 11 miliard. To znamená, že příjmy byly 1 523 miliard korun a výdaje 1 551 miliard korun.

V roce 2020 byl schodek zvýšen na 500 miliard korun. To znamená, že příjmy rozpočtu činily 1 365 miliard korun a výdaje 1 865 miliard korun. Byl to rekordní schodek rozpočtu.

PSALI JSME: WHO HLÁSÍ NOVÝ REKORD V POČTU ODHALENÝCH PŘÍPADŮ KORONAVIRU: NĚMECKO ZAZNAMENALO NEJVĚTŠÍ POČET LIDÍ, KTEŘÍ NÁKAZU NEPŘEŽILI

PŘIPOMÍNÁME: POPELKA ŠAFRÁNKOVÁ PO DLOUHÉ DOBĚ PROMLUVILA: PROZRADILA, KDE A S KÝM BUDE SLAVIT VÁNOCE

Share