“Musíme na to být připravení a nadále dodržovat přísnější hygienický a bezpečnostní režim“: lékaři se připravují na chřipkovou sezónu a případnou druhou vlnu nemoci COVID-19

Praktičtí lékaři si nyní dělají zásoby zdravotnických ochranných pomůcek. Nyní připravují na podzim, tedy na chřipkovou sezónu a případnou druhou vlnu nemoci COVID-19. Ministr Adam Vojtěch uvedl, že Česká republika má zásobu zdravotnických pomůcek na dva měsíce.

Ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví má vzniknout manuál s pokyny pro lékaře. Ti se však potýkají s jiným problémem – nedostatkem ochranných obleků. Na českém trhu nejsou, nebo jsou drahé. Někteří lékaři tak místo nich kupují obleky pro malíře, ve hře je také užívání pláštěnky.

Zdroj: eurozpravy.cz

„Jakmile začne chodit více lidí s chřipkami, potřebujeme vědět, jak postupovat a zda každého s příznaky respiračního infektu budeme testovat na koronavirus – tady čekáme od ministerstva jasné stanovisko,“ říká předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.

Předseda praktických lékařů doplnil, že nákup pomůcek nyní není až takový problém. Během nouzového stavu se například stalo, že ceny některých pomůcek byly příliš vysoké, nebo dané zboží nebylo vůbec dostupné.

Zdroj: eurozpravy.cz

Ceny respirátorů se podle lékařů nyní již ustálily na rozumné ceně. „Ceny ostatních ochranných pomůcek zůstaly lehce zvýšené. Myslím například ochranné brýle, štíty, jednorázové rukavice. Nicméně jsou výjimky, kde se ceny vyšplhaly nesmyslně vysoko, to jsou především jednorázové obyčejné ústenky,“ popsal lékař.

Ochranné obleky povinné pro lékaře nyní nejsou. Podle pokynu ministerstvo zdravotnictví je však jednorázový ochranný oblek součástí povinné výbavy praktického lékaře v případě, že pracuje v oblasti, která je ohniskem nákazy. V takovém případě nařizuje příslušná krajská hygienická stanice jejich používání. Příkladem nyní může být oblast Karviné.

Zdroj: zapakuj.cz

„O tom zda uvidíme na podzim praktiky v jednorázových oblecích, rozhodne epidemiologická situace. Zatím nejsou běžně dostupné na trhu a pokud ano, jejich ceny jsou vysoké,“ upozornil Šonka. „Bylo nám doporučeno je v rámci improvizace nahradit například pláštěnkou za 25 korun,“ dodal s tím, že taková slova padla na jednom z jednání s ministerstvem zdravotnictví.

„Podstatné věci nejsou dostupné. V současné chvíli nám nejvíce chybí ochranné rukavice, které potřebujeme bez ohledu na epidemii. Nejsou dostupné ani přes zdražení. Respirátory třídy 3 nemáme vůbec, pouze ty od státu třídy 2,“ uvedl Martin Dudek z Dobřichovic s tím, že jediné, čeho mají dostatek, jsou roušky.

Zdroj: vetko.cz

„Celkově se dá říci, že na případnou další vlnu epidemie nejsme připraveni z důvodu nedostupnosti potřebných pomůcek,“ dodal.

Vláda v polovině května oznámila, že prostřednictvím Správy státních hmotných rezerv (SSHR) nakoupí do strategických zásob státu pro další možnou krizi miliony ochranných zdravotnických pomůcek za 3,7 miliardy korun.

Zdroj: novinky.cz

Pořizují se ochranné pomůcky ve 13 kategoriích. Jde o respirátory typu FFP2 a FFP3, filtry do respirátorů FFP3, roušky, ochranné brýle, obleky, štíty, návleky na obuv, rukavice, čepice, výtěrové sety bez média, rychlotesty a suroviny pro výrobu dezinfekce.

„Měli bychom být připraveni tak, aby ordinace měly zásobu ochranných prostředků. Musíme na to být připravení i co se týče provozu ordinací a nadále dodržovat přísnější hygienický a bezpečnostní režim,“ podotkl Šonka.

Share