“Najednou přišla třímetrová vlna, která spláchla všechny lávky“: na co vzpomínají pamětníky deset let po velkém povodní

Vydatné dešti vyvolali velké povodní a večer 8. srpna roku 2010 v polském městě Bogatynia bylo nalezeno tělo 37 let staré ženy, občanky České Republiky, původně z Heřmanic na Frýdlantsku. Žena byla nalezena v pohraničním městě, kam její tělo uneslo proudění potoka Oleška po celých 6 kilometrů. Povodní v období od 6. do 8. srpna 2010 roku změnilo život stovek lidí v severní časti Česka. Přes 100 lidí bylo zraněných a domov ztratilo dva tisíce občanů. Škoda činila zhruba osm a půl milionů českých korun.

Zdroj: novinky.cz

„V danou chvíli se dům nacházel přímo uprostřed řeky. Žádali jsme o leteckou podporu, ale to vzhledem k počasí nebylo možné. Takže jsme jako lezci vytvořili lanový traverz a přelezli jsme do 20 metrů vzdáleného domu. Nejobtížnější bylo dostat lano až k těm osobám,“ vzpomíná dnes velitel lezeckého družstva hasičů Jiří Košek.

Zdroj: novinky.cz

Mezi nejpostiženější regiony patřili Chrastava, Bílý Kostel, Hrádek nad Nisou, Raspenava, Lindava a další. V Raspenavě postihlo povodní podle současníku, kteří to zažili, vše co ji bylo na cestě.

„Vzpomínám si, že najednou přišla třímetrová vlna, která spláchla všechny lávky. Vidět v Raspenavě o čtyři metry zvednutou řeku a zatopená místa, která dobře znáte, bylo hrozné,“ vypraví o nepříjemných zážitkách Josef Hanzl, velitel raspenavské stanice hasičů.

V první den zatopení podle libereckých hasičů operátoři tísňových linek měli přesně 2242 telefonních hovorů.

Zdroj: novinky.cz

“Každých 15 minut operátoři odbavili zhruba 55 hovorů,“ napsáno v kronice profesionálních hasičů.

Z důvodu přebytku vody přestalo na severu Čech fungovat vlakové spojení. Lidé, kteří neuspěli prchnout, očekávali na spasení na střechách nebo na stromech. Odsun se přitom netýkal jen trvale bydlících, hasiči museli zachránit i například letní dětské tábory v této oblasti.

Zdroj: novinky.cz

Ke dnešnimu dni skoro vše úbytky jsou spraveny, kromě vozovky z Lindavy do Cvikova. Liberecký kraj dodnes z osobního krajského rozpočtu újmy spravuje za 102 milionů korun. Podle dostupných informaci má to být upraveno do září.

Share