Podle poslance a bývalého místopředsedy strany jsou Piráti tak specifičtí, že o ně příliš stran na krajské úrovni, která je hodně založená na historických osobních vazbách, nestojí. Prubířským kamenem však má být Olomoucký kraj, kde se spojili s hnutím STAN. Mikuláš Ferjenčík také vysvětlil, proč mají některé potenciální voliče společné s hnutím ANO.
Piráti si vytvořili koalici v Olomouckém kraji se starosty jako experiment, jak ta spolupráce může fungovat. Na druhou stranu po tom nebyla moc velká vnitrostranická poptávka. V řadě krajů jsou už zavedené koalice, které spolu dlouhodobě spolupracují. Různě tam pendlují lidé, kteří byli historicky za různé strany, tak to vždycky poskládají na základě osobních vazeb. Piráti to je strana, která do krajské politiky jde hodně zvenčí, hodně přinášíme nové lidi, nový přístup, tak moc nemají chuť se s těmi starými strukturami z krajské politiky spojovat.
Určitě bude i Pirátův hendikep, že tam osobní vazby nemají. Na druhou stranu je to výhoda, protože to je jedna z věcí, které voličům nabízí. Tam nemají lidi napojené na krajskou politiku nebo zaháčkované v historických smlouvách a podobně. Druhá věc je, že když se koukneme na komunální volby, Piráti jsou v koalici ve třech největších městech v zemi, takže záleží nakonec spíš na výsledku než na vyjednávacích zkušenostech nebo nezkušenostech.
„U nás je to v gesci krajských sdružení, nemáme všeobecný pokyn, jak to má fungovat. Snažíme se soustředit na obsahové věci, zdravotnictví, infrastruktura, životní prostředí, nakládání s krajskými penězi. Záleží, s kým je jaká shoda. Druhá věc je personální obsazení stran,“ uvedl Ferjenčík.
Podle poslance a bývalého místopředsedy strany v některých krajích jsou pro Piráte problematičtí lidé, velkou chuť uzavírat koalice s ANO hnutí Pirátů nebude mít především kvůli způsobu, jak se prezentují na komunální úrovni. Třeba jsou velmi nespokojení s primátorem Pardubice z ANO. Ale vyloučit všude se to nedá.
Krajské volby neberou jako trénink na ty parlamentní. „On je to hodně jiný svět. Voliči, kteří chodí ke krajským volbám, jsou úplně jiná skupina, než ti, kteří chodí k parlamentním. Je to trochu podobné evropským volbám. Co se týče testu, je to ten Olomoucký kraj, který budeme pečlivě sledovat.
„Ale jinak si nemyslím, že by krajské volby ovlivnily, jakou budeme dělat politiku. Spíš se v nich ukáže, jak silné jsou jednotlivé strany z opozice. Především stranám, co jsou okolo 5 procent, to hodně napoví, jak tvořit koalice,“ vysvětluje poslance Mikuláš Ferjenčík.
„Nebudeme asi dělat koalici se stranou, jejíhož předsedu klubu jsme si dávali na autobus. Starostové jsou středoví podobně jako my. Vít Rakušan nebo Honza Farský šli do politiky s dost podobnou motivací jako většina pirátů. Blízkost tam je, ale jsou tam také dost velké regionální rozdíly,“ dodal poslanec a bývalý místopředseda strany.