Český fotograf Miloslav Druckmüller vyfotil kometu Neowise, fotku v NASA vybrali za snímek dne. Tvorbu Druckmüllera si NASA pro astronomický snímek dne vybrala už podesáté. Kometu lze v těchto dnech pozorovat na noční obloze i pouhýma očima. Neowise patří k nejjasnějším kometám za poslední roky.
„Je to již čtrnáctý snímek pořízený z Česka a jubilejní desátý právě profesora Druckmüllera,“ uvedl astronom a fotograf Petr Horálek.
Například v květnu zabodoval s fotografií zachycující meteorický rej Lyridy.
Astronomický snímek dne NASA (APOD) je prestižní ocenění nejzajímavější fotografie vesmíru, kterou pro každý den vybírají a doplňují popisem astronomové Jerry Bonnell a Robert Nemiroff.
Kometa Neowise se oficiálně jmenuje C/2020 F3. Od čtvrtka devátého července po celý týden mají být pro pozorování vlasatice Neowise nejlepší podmínky. Nad obzorem zůstane po celou noc, lidé by ji mohli pouhýma očima vidět až do poloviny srpna.
„Kometu se podařilo zachytit na velmi světlé soumrakové obloze zhruba v podobě, jako jsme mohli naposledy pozorovat kometu McNaught v lednu 2007. Tato kometa byla tehdy mimochodem ještě jasnější, byla dokonce vidět ve dne na modré obloze i pouhým okem a poté předvedla neuvěřitelně krásné divadlo na jižní polokouli,“ porovnává takto komety Martin Gembec.
V nejlepší „formě“ by kometa měla být po víkendu. „Kometa se výše nad obzor dostane počátkem příštího týdne. V té době už přestane rušit i svit Měsíce, který byl teď (5. července) v úplňku. Příští týden půjde postupně zpět do poslední čtvrti a pak do novu (20. 7.),“ ukončil astronom Horálek.
Pozorovatelům by pro zážitek podle něj mělo stačit jen místo s tmavou oblohou.