“Nikdo nemohl očekávat mnohem vyšší zájem“: Proč stát nemá zakoupený dostatečné množství vakcíny proti chřipce a to v době koronavirové epidemii

Jsou mezi námi lidi, kteří už dlouhou dobu de očkuji na podzim proti chřipce. Příkladem toho je pan Poláček a jeho manželka z Prahy. Spolu se pár proti nemoci očkuje až 8 let. Letos ale se jim naočkovat nepovede, a to kvůli nynější pandemii infekční nemoci COVID-19.

Zdroj: youtube.com

Jejich praktická lékařka jim oznámila, že letos vakcína nejspíše nebude. “Žádnou vakcínu nedostala a že už asi ani nebude,“ sdělil obyvatel hlavního města. Doporučila aby zavolali do jedné firmy, která vakcínu distribuuje.

Zdroj: novinky.cz

Představitele společnosti mu nabídli zavolat později, a to koncem září, a rovněž tehdy by měl se zapsat do seznamu žadujících. “Když jsem to teď zkusil, ozval se mi záznamník, že už vakcína není,“ postěžoval si senior.

Zdroj: nedd.tiscali.cz

Divným mu připadá i to, že ze zákona z ohledu na věk očkovaní musí mít zdarma, ale pokud to není na státních zdravotních zařízeních, tak to musí hledat u soukromých společnosti. To ale mu zdravotní pojištění neuhradí, protože zákonem je napsáno, že to má dostat zdarma.

Zdroj: otevrenezdravotnictvi.cz

Ministerstvo zdravotnictví zatím obyvatelstvo varuje před epidemii chřipky a žádá aby se občane a hlavně seniory proti toho se očkovali. Náměstkyně ministra zdravotnictví Alena Šteflová že se v Česku obvykle proti chřipce vancínuje kolem 7 procent, i když po cele Evropě procento je vyšší, a to dvacet procent.

Zdroj: idnes.cz

Kupříkladu loni státem zakoupené vakcíny nebyly dokonce spotřebované, proto se pro letošní období bylo zakoupené přesné množství vakcín. “Nikdo nemohl očekávat mnohem vyšší zájem,“ uvedl předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. Dodal, že teď se poplach z důvodu koronavirové pandemii zvyšil poptávku o očkovaní proti chřipce.

Share