„ Nikdo vám nyní s jistotou nepotvrdí, zda dojde ke druhé či třetí vlně koronavirové epidemie,“ varuje hlavní hygienička

Ačkoli první vlna koronavírové infekce již prošla v mnoha zemích, nemusíme zapomenou, že infekce nespí.

Zdroj: aroundprague.cz

I za předpokladu, že budeme nahlížet na onemocnění covid-19 jako sezónní, musíme mít na paměti, že šíření je možné i v teplém prostředí. To platí ostatně i u viru chřipky. Ačkoli se jedná o typicky sezónní onemocnění, lze prodělat nákazu i v lokalitách, kde jsou zimy daleko mírnější než u nás. Virus tedy nikde nespí a je tu stále s námi, na to musíme myslet.

Zdroj: koronavirus.mzcr.cz

„ Nikdo vám nyní s jistotou nepotvrdí, zda dojde ke druhé či třetí vlně koronavirové epidemie. Musíme být připraveni nejen na koronavirus, ale i na další možné infekční nákazy, které nás mohou zasáhnout v daleko větší míře,“ svěřuje Jarmila Rážová, hlavní hygienička ČR.

Zdroj: koronavirus.mzcr.cz

Omezení zavedená státem v březnu učila občany, aby byli více opatrní ohledně svého zdraví. Lidé začali více sledovat vlastní hygienu, zbytečně nechodit na ulici.

Zdroj: koronavirus.mzcr.cz

„ Domnívám se, že připravenost obyvatel je na velmi dobré úrovni. Není snad nikdo, kdo by nezaregistroval základní pravidla, jak se chránit před takovouto respirační nákazou. Mám tím na mysli především tři již zavedené postupy – častá hygiena rukou, používání roušek a dodržování sociálního odstupu (min. 2 metry). Taková zkušenost mezi lidmi zůstane, pokud bychom se tedy dostali znovu do problému, bude i díky tomuto snazší se s ním vypořádat,“ uvedlá Rážová.

Zdroj: aroundprague.cz

Vysoké povědomí občanů České republiky rovnoměrně rozložilo počet pacientů s infekcí. Nemocnice nejsou přeplněné, některé mohou přijímat pacienty s jinými nemocemi. V současné době v České republice není epidemie. Existují samostatná lokální ohniska, kterým lze zabránit pomocí základních pravidel. Naprostým základem je časté mytí rukou teplou vodou a mýdlem, pravidelné dezinfikování společných prostor, užívání jednorázových papírových utěrek, udržování odstupů. Zároveň pokud se někdo necítí dobře, neměl by se na pracovišti zdržovat, měl by neprodleně informovat svého nadřízeného a svého lékaře. Důležitá je i častá dezinfekce klik u dveří, počítačů a jejich příslušenství, telefonů atd.

Share