Nová verze aplikace eRouška 2.0: Vše bude maximálně anonymně, aplikace nebude potřebovat žádné osobní údaje

Nová verze aplikace eRouška je připravena a je k dispozici ke stažení. Tým chytré karantény dokončil tuto práci a oznámil, že nová verze se bude výrazně lišit od první. Dříve tato aplikace byla určena pro trasování kontaktů nakažených. Nyní tato aplikace bude fungovat pouze jako varovný systém. Také nyní nebude zpracovávat žádné osobní údaje.

Na začátku tohoto měsíce Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že nová verze aplikace bude jednoduchá, užitečná a spolehlivá.

Zdroj: ČTK

To se stalo, aplikace eRouška je k dispozici ke stažení na Google Play a App Store. Pro aplikaci je potřeba mít 104 MB volného místa v paměti telefonu.

Nyní uživatel nebude muset psát své jméno, telefonní číslo nebo e-mail, aplikace již nebude používat osobní údaje.

Zdroj: Profimedia.cz

Systém funguje takto: v aplikaci bude mít každý uživatel individuální anonymní identifikátor, všechny tyto identifikátory budou v jednom systému; systém si zapamatuje umístění na mapě každého identifikátoru a množství času, kdy byly několik identifikátor v blízkosti vedle sebe.

Pokud někdo z těch lidí, kteří budou mít tuto aplikaci, podstoupi test a výsledek bude pozitivní, pak systém bude analyzovat, které identifikátory byly v blízkosti této osoby po dobu nejméně 15 minut ve vzdálenosti přibližně 2 metrů za poslední 2 týdny.

Zdroj: iROZHLAS.cz / Michaela Danelová

Těmto lidem bude zasláno varování, že se nedávno setkali s nakaženou osobou a že by bylo dobré, aby podstoupili test. Přitom po takovém oznámení nikdo nezavazuje uživatele aplikace, aby nastoupil do karantény.

Pokud by se člověk nakazil koronavirem, musel by zavolat hygienu. Budiou se ho ptát, jestli má aplikaci eRouška. Pokud ano, na telefonní číslo bude odeslána SMS s klíčem.

Zdroj: erouska.cz

Poté aplikace pošle varování ostatním uživatelům, kteří byli blízko k nemocnému a déle než 15 minut. Ostatní uživatelé dostanou pouze upozornění na riziko, nebudou vědět kdy a kde se to mohlo stát.

Kromě toho v aplikaci budou všichni uživatelé moci sledovat aktuální statistiky ministerstva zdravotnictví.

Foto: Martina Heroldová

„eRouška 2.0 je nástroj, jak mohou být lidé automaticky a rychle informováni, že se setkali s někým nakaženým. Největší pomoc to bude zejména v MHD, na koncertech či třeba v restauracích,“ řekla hlavní hygienička Jarmila Rážová na začátku září.

Aby však tento systém dobře fungoval, je nutné, aby si aplikaci stáhlo co nejvíce lidí a využilo ji.

Share