Odbornici radí vládě odmítnout návrh poslance Ondračka, jak se vyhnout poplatkům za Českou televizi

Vláda dnes bude projednávat návrh poslance KSČM Zdeňka Ondráčka, který chce, aby se domácnosti mohly vyhnout placení pravidelných poplatků České televizi a Českému rozhlasu. Kabinet zřejmě tento návrh odmítne kvůli doporučením právníků

Zdroj: irozhlas.cz

Ti totiž varují před nevratnými dopady na činnost televize a rozhlasu. Navíc Česká televize a rozhlas musí plnit úkoly, které jim stanovuje zákon.

V odůvodnění pro vládu se uvádí, že po schválení návrhu dojde k významnému snížení příjmů na plnění úkolů. „Stát ukládá České televizi a Českému rozhlasu určité povinnosti, včetně povinnosti plnit takové služby, které jsou pro komerční provozovatele vysílání nerentabilní,“ uvádí s dokumentu.

Zdroj: televizniweb.cz

V návrhu Ondráčka chybí výpočty finančních ztrát, a jaký to bude mít dopad na jejich činnost. Komunistický poslanec však zdůrazňuje, že každá rodina má mít možnost vyváznout z povinnosti platit poplatek, pokud chce sledovat jiné vysílání.

Zdroj: ihned.cz

Právníci dodávají, že není předmětné, co lidí sledují, a jak televizi využívají, protože to je velmi obtížně zjistitelné.

Aktuálně dle zákona od placení poplatku jsou osvobození jednotlivci, čistý příjem kterých za poslední čtvrtletí nepřesáhl 2,15násobku životního minima.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

To se také vztahuje lidí, kteří žijí v jedné domácnosti a součet jejich čistých příjmů je nižší než 2,15násobek životního minima.

Zdroj: cnews.cz

Psali jsme: Počet nakažených virem stále klesá: jak hodlá kabinet jednat dál

Share