Opatření by měla přinést pozitivní výsledek, jinak by mohlo být na konci tohoto měsíce 250 tisíc nových případů: uvedl to Ladislav Dušek během konference

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistik Ladislav Dušek řekl, že do konce tohoto měsíce by se počet nakažených mohl zvýšit o 200 tisíc. Situace se ale může změnit, pokud se sníží reprodukční číslo. Koordinátor intenzivní péče Vladimír Černý ale řekl, že kolaps zdravotnického systému zatím nehrozí.

„Při reprodukčním čísle 1,4, by mohlo v druhé polovině října být nově diagnostikováno mezi 200 až 250 tisíci občany,“ řekl řekl Ladislav Dušek během tiskové konference.

Zdroj: Twitter / profesor Prymula

Dodal ale, že je pravděpodobné, že vládní opatření budou mít pozitivní výsledek a tak negativní scénář nebude realizován.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula řekl, že situace je nyní velmi složitá a vše se vyvíjí nepříliš příznivě. Podle něj by se ještě asi tři týdny mohl počet nakažených zvýšovat.

Zdroj: YouTube / Ministerstvo zdravotnictví ČR

Ladislav Dušek si myslí, že právě teď je největší komplikací velké množství nových nakažených. To znamená, že pokud i reprodukční číslo bude malé, velké množství pacientů stále vyvolá rychlejší šíření viru.

Nyní je jedním z hlavních cílů, aby reprodukční číslo bylo menší než 1.

Zdroj: YouTube / Český statistický úřad

Výrazně se zvýšil počet pozitivních výsledků testů na počet provedených testů. Nyní se toto číslo již pohybuje kolem třetiny.

Koronavirus se navíc začal rychleji šířit i mezi rizikovými skupinami. To je pochopitelné díky procentuálnímu poměru počtu nakažených nad 65 let na celkovém počtu nakažených.

Zdroj: Petr Lemberk, MAFRA

V říjnu se nakazilo asi 9,5 tisíce lidí starších 65 let. V domovech pro seniory jich je kolem dvou tisíc.

Zdroj: ČTK

Zvýšení počtu nakažených jistě vytvoří větší tlak na zdravotnický systém. Koordinátor intenzivní péče Vladimír Černý ale řekl, že kolaps zdravotnického systému s největší pravděpodobností nebude.

„Nejbližší týdny budou ale velmi těžké,” dodal Vladimír Černý.

Share