Piratská strana a STAN jednají o koalici: chtějí vyhrát volby do Sněmovny a mít premiéra Bartoše

Členové Pirátské strany již jednají o možné koalici se Starosty, kterou navrhuje jejich předseda Ivan Bartoš. Piráti chtějí volby vyhrát a Bartoš by mohl být kandidátem na premiéra.

Jeden z autorů analýzy Mikuláš Ferjenčík předpokládá, že volební potenciál činí až 30 %.

Zdroj: romea.cz

„Případná koalice má podle průzkumu potenciál zhruba 30 procent všech oprávněných voličů,“ uvádí se v analýze. Jedná se o procento voličů, které by mohlo koalici zvolit a zatím se neshoduje s volebními preferencemi.

Ferjenčik dodal, že preference se zatím pohybují kolem 20 procent, ale toto číslo může být i o deset bodů vyšší a nedá se předpovědět.

Zdroj: pirati.cz

STAN již souhlasil s vyjednáváním koaličních detailů a rozhodnutí Pirátů se očekává začátkem příštího měsíce. Lídrem projektu nejspíš bude Ivan Bartoš, který ho prosazuje společně s šéfem STANu Vítem Rakušanem.

„Po vyhraných sněmovních volbách chceme sestavit vládu a prosadit zbývající část našeho programu,“ uvádí se v dokumentu s tím, že Ivan Bartoš bude kandidátem na předsedu vlády a Starostové a nezávislí dostanou lídra kandidátek ve třech krajích.

Zdroj: novinky.cz

Ivan Bartoš sdílel projekt na Pirátském fóru a za jeden den příspěvek získal kolem 4 tisíc zobrazení.

Většina Pirátů podporuje koalici se STAN během voleb do Sněmovny. Někteří členové strany chválili spolupráci se Starosty do krajských voleb.

Zdroj: lui.cz

Další Piráti zdůraznili, že tento krok ukáže, že jejich strana není uzavřená a mohou komunikovat i s ostatními stranami.

Ne všichni členové Pirátské strany ale tento krok schvalují. Někomu vadí minulost některých lidí z hnutí STAN nebo nemožnost prosazovat pouze pirátský program.

Zdroj: denikn.cz

Místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal ale uvedl, že pro získání dobrého výsledku potřebují mít slušné partnery a STAN takovým prý je. „Sami nebudeme mít nikdy ani 25 procent,“ prohlásil politik.

Vít Rakušan řekl, že pokud Piráti na spolupráci kývnou, tak bude trvat přibližně dva měsíce než se vypracuje koaliční smlouva. Vyjednávací týmy jsou již připraveny.

Zdroj: blesk.cz

V analýze se uvádí, že odborné týmy nalezly přes 103 shody v důležitých tématech mezi Piráty a STAN. „Vedle toho 23 témat, kde nalezly neshodu,“ uvádí se v dokumentu.

Psali jsme: Ministerstvo zdravotnictví oznámilo nové údaje: jak vláda plánuje zpřísnit bezpečnostní opatření

Share