Po návratu z NATO bude generál nucen opustit armádu: Není volné místo pro důstojníka tak vysoké hodnosti

Český generál František Malenínský byl druhým důstojníkem v české armádě. Opustil svůj post v Česku, aby mohl plnit svou misi v NATO. Letos na podzim však končí jeho působení v NATO a vrátí se do Česka. Existuje však jeden problém, a to, že Česká armáda nyní nemá pro důstojníka tak vysoké hodnosti volné místo. Nejspíš úplně odejde z armády.

Když generálovi Petru Pavlovi zbývalo jen málo času vykonávat svou funkci, jmenoval několik lidí, kteří by se mohli stát jeho nástupci. Jedním z nich byl i František Malenínský.

Zdroj: natoaktual.cz / Lubomír Světnička (inc)

František Malenínský byl tehdy jedním ze zástupců generála Petra Pavla. Po odchodu Petra Pavla se František stal prvním zástupcem Josefa Bečváře.

Dne 1. srpna 2017 se František Malenínský stal zástupcem při NATO v Bruselu. Ale 31. října 2020 jeho funkce skončí.

Zdroj: Ministerstvo obrany

Vrátí se do Česka a bude pravděpodobně nucen svléknout uniformu, tedy odejít z armády. Informoval o tom portál Aktuálně.cz.

Zdroj: Ministerstvo obrany

Protože měl velmi vysokou důstojnickou hodnost, nemůže nyní pokračovat ve službě v armádě. Na generálním štábu i na ministerstvu obrany uvedli, že měl funkci generálporučíka.

Jedná se o druhý nejvyšší post v české vojenské hierarchii a nyní nebude možné poskytnout práci dalšímu generálovi.

Zdroj: Profimedia.cz

Novým českým zástupcem při NATO bude generál Jaromír Alan. Informoval o tom také portál Aktuálně.cz. Jeho kandidaturu schválil ministr obrany Lubomír Metnar.

František Malenínský nebyl při NATO jediným generálem z Česka. Ve Vrchním velitelství Severoatlantické aliance pracuje například i generál Petr Mikulenka.

Zdroj: Generální štáb AČR

Petr Mikulenka se letos na podzim také vrátí do Česka, má však možnost zůstat dál v armádě. Údajně bude pokračovat v práci ve vzdušných silách české armády.

František Malenínský zatím neví, co bude dělat, až si sundá uniformu. Řekl, že teď přemýšlí, jak předat své zkušenosti budoucí generaci. Možná by mohl být mentorem.

Share