Počet nakažených stoupl na 8095: „V Česku je podle mého odhadu 1,4 milionu lidí, kteří se s virem potkali“, řekl epidemiolog Jiří Beran

Profesor epidemiolog Jiří Beran se domnívá, že za celou dobu se v Česku setkalo s koronavirem už asi 1 milion a 400 tisíc Čechů. Říká, že všichni tito lidé nemají žádné příznaky, protože jejich imunitě se podařilo zvládnout virus a zastavit ho. Výsledky populačního výzkumu jsou proto podle něj nepřesné.

Profesor proto předpokládá, že pokud většina lidí má toto onemocnění bez příznaků, pak COVID-19 může být považován za mírnou formu onemocnění.

.

Epidemiolog Jiří Beran říká, že během populačního výzkumu byl tento virus v „klinické fazi s pomnoženými viry“.

To znamená, že příznaky se vyskytují pouze tehdy, když je virus pomnožený. Právě pomnožený vir může se projevit v testéch.

.

To znamená, že nemůžete počítat s těmi, kteří neměli žádné příznaky, a s největší pravděpodobností u těchto lidí tělo nevyvinulo protilátky.

Ředitel Centra očkování a cestovní medicíny se proto domnívá, že parametr, který bylo nutné zkoumat v populačním výzkumu, nebude přesný.

.

Jiří Beran uvedl, že je možné určit, v jakých vzorcích krve mohou být protilátky neviditelné, ale zároveň ukázat možnou buněčnou imunitu.

Podle něj se to dá určit podle sliznic. Je nutné vyšetřit buňku a pak bude možné zjistit, zda imunita vytvořila protilátky proti koronaviru.

Dodal, že to není přímý, ale zároveň velmi důležitý důkaz.

.

„V Česku je podle mého odhadu 1,4 milionu lidí, kteří se s virem potkali, a jsem přesvědčen o tom, že rozvolnění, které přijde, výsledek ještě zvýší“ řekl Jiří Beran.

Řekl, že by bylo nutné provést další studii promořenosti populace za osm týdnů od zahájení zmírňování opatření.

Vysvětlil, že pokud po druhé studii budou stejná čísla jako po první, opatření byla nadbytečná, a pokud bude více, opatření byla nezbytná.

Epidemiolog odhaduje, že promořenost občanů je zhruba 14 procent. Upozornil přitom, že zamoření mezi zdravotníky je 11 procent.

.

Jiří Beran říká, že pokud jeho výpočty jsou pravdivé, pak by to bylo dobře, protože by se ukázalo, že ve většině případů lidé ani necítí nemoc.

„Je to lehká forma onemocnění“ dodal.

Tedy jen pro lidi starší generace a pro ty, kteří měli nějaké chronické onemocnění, je tato nemoc opravdu nebezpečná.

.

Také Jiří Beran chválil práci všech hygienických stanic v Česku, prý odvedli skvělou práci.

Včera bylo odhaleno celkem 18 nových případů nákazy. Je to stejné číslo jako minulou sobotu. Za zmínku však stojí, že v sobotu se také uskutečnilo méně testů.

.

Od 1. března bylo v Česku odhaleno 8 095 případů nákazy. Vyléčilo se už téměř 4,5 tisíce lidí a počet mrtvých je 276. Nyní je stále nemocných 3 772 lidí.

Tento měsíc počet nově nakažených denně nepřesáhuje 100 lidí.

.

Jako vždy je největší počet nakažených v Praze a je více než 1 830 lidí. Nejméně nemocných je v Jihočeském kraji a na Vysočině, méně než 180 lidí v každém.

Téměř 70 procent všech mrtvých jsou lidé starší 75 let. Nejvíce nemocných zemřelo v Praze, a to 91 lidí.

Share