Podojit krávu, založit oheň bez sirek nebo plavat bez oblečení: Jak Češi si užili léto s turistickou akci Objev Česko

Od neděle 9. srpna do soboty 15. konala akce Objev Česko, jejiž cílem byli různé výzvy, například ujít alespoň 100 kilometrů, navštívit minimálně 2 checkpointy atd. Tak společnost by měla líp poznat území a zlepšit okolí, protože cestou museli odklidit odpady nebo očistit zarostlé jezero.

Zdroj: x-challenge.cz

„Chceme, aby po sobě zanechali co nejhezčí odkaz a ukázali, že Češi nejsou tak pesimističtí, jak se říká,“ vysvětlil organizátor akce Petr Oliver. A tak se v řadě ukázaly ukázání jako třeba posbírat pytel odpadků nebo rozšiřovat veselí navzájem s neznámými kolemjdoucími.
I tak participanti akce zlepší den nejen sobě, ale i obklopujícím. „Například jim nabídnout pomocnou ruku na farmě či zahrádce. Zkusit si ale mohou i řídit kombajn, traktor nebo bagr,“ popsal Oliver.

Zdroj: x-challenge.cz

Cestující se nadto sebe oceňují sami, organizátoři tak zvažuji jenom kreativitu vyplnění zadáních účelů. Nejvýznamnější ale je, že si putující pokusili aktivity, na kterou by se sami neodvážili. Mezi výzvami se proto objevilo také pozorování hvězd, čundr, proslov v rozhlase, oběd vařený pouze z naturálních surovin.
„Pro akci jsme vytvořili speciální checkpointy, protože jsme chtěli ukázat i místa, která v Česku tolik známá nejsou,“ uvedl Oliver. „Dá se říct, že u nás je cílem cesta. Checkpoint už je pak jen třešnička na dortu,“ dodal organizátor.

Zdroj: x-challenge.cz

Kupříkladu Natálie a Jana ze skupiny Wolf team spolu se svými pejkami přecházely od Liberce chráněnou krajinnou oblast Jizerky, poté se namířily do Harrachov. „Výzvy se nám plní o něco hůř, spousty lidí má z ovčáků strach. Snad nejtěžší vyzvou pro nás proto bylo stopování,“ popisují pětadvacetileté dívky z hlavního města.

Zdroj: x-challenge.cz

Akce Objev Česko měla zpočátku nastartovat už na jaře, ale vůči rozšiřování viru ji však pořadatele posunuli. Podobný ale o něco větší projekt X-Challenge zatím letos byli nuceni odvolat zcela.
Ve většině účastníků byli studenty, kteří si zpestřit letní období a prázdniny. Podle organizátora zájemci byli i z Německa, jedná se o rodiny s dětmi. Zájemci před zahájením akci museli uhradit registrační poplatek, který se jim zčásti ke konci výletu navrátí, a to v podobě konečného slavnostního festivalu.

Zdroj: x-challenge.cz

Budou tam na ně očekávat pořadatele Petr Oliver, Miky Škoda i Matouš Vinš i se skupinou odborníku, kteří přispěli k přípravě. Na akci se podílela také programátorská společnost By All Means, která vytvořila mobilní aplikaci X-Challenge a dala možnost online sledovat příspěvky účastníků.

Zdroj: x-challenge.cz

Výzva X-Challenge, ze které akce Objev Česko vychází, navazuje na pět ročníků LowCost Race založeného cestovatelem Mikym Škodou. „Nejde jenom o to projet Evropu, ale taky se zaměřit na to, co zůstane v lidech, které účastníci po cestě poznají, a jací se vrátí domů,“ uvedli ke změně projektu organizátoři.
Výzva X-Challenge, ze které akce Objev Česko pramení, navazuje na 5 ročníků LowCost Race zřízeného cestovatelem Mikym Škodou. Proto výzvy a předpisy byly takové, aby si participanti neustále mohli dotknout na dno svých možnosti, ale paralelně poskytli pomoc společenství. Mimo periodických letních akcí vyvinuli organizátoři X-Challenge i stejnojmennou appku, kterou používají i participanti Objev Česko. Obsahuje výzvy a checkpointy umístěné po celé republice, u kterých si zájemci mohou splnit daný úkol.

Zdroj: x-challenge.cz

„Každý týden dostane uživatel upomínku s výzvou, kterou může splnit třeba cestou do práce nebo do školy,“ doplnili pořadatelé. Uživatelé aplikace pak mohou rozesmát celý vagon metra, zajít na akci, které se nikdy předtím neúčastnili, nebo dát svému nejbližšímu kytici.

Share