“Pokud vidíte, že váš cestující dělá to samé, zastavte a ukažte mu to“: Jaké závažné výsledky mohou nastat při nepraven posázení ve vozu

Dlouhou cestu si často snažíme vylepšit. Občas si ulevíme tělo položením nohou na palubní desku. Taková poloha je velmi nebezpečná, i když se zda, že to cestu zpříjemní. Stačí si jen podívat na rentgenový snímek, který ukazuje zlom kosti když cestující ma nesprávnou polohu v autě.

Rentgen je od dívky z Walesu, která si sedla do auta docela zdravá, po autonehodě v nesprávní poloze ale má nešťastné výsledky.

Zdroj: idnes.cz

„Zde je rentgen hrůzných zranění cestující na předním sedadle, která měla v době srážky nohy na palubní desce. Pokud vidíte, že váš cestující dělá to samé, zastavte a ukažte mu to,“ napsal k snímku zveřejněnému na sociální síti Twitter dopravní policista, seržant Ian Price.

Zdroj: zpravy.aktualne.cz

Mimo zlomených kostí jaké jde vidět na snímku hrozí také těžké poranění obličeje nebo hrudníku, pokud dívka by si zvolila správnou polohu, tak by airbag tyto časti zachránil.

Zdroj: idnes.cz

V roce 2017 se stejným způsobem se poranila občanka USA, která si položila nohy na palubní desku během jízdy před autonehodou. Zatím ostatní cestující v autě dostali jen s drobnější poranění a také škrábanci, airbag američance rovnou natlačil nohy na obličejové časti. V důsledku si zlomila nos a stehenní kost.

Odbornici varuji, že je potřeba používat i bezpečnostní pás. Na zákaz položení nohou na palubu se neupozorňuji. Takové chování spolujezdce je moc nebezpečné, není ale nějakým způsobem bohužel pokutováno.

Zdroj: idnes.cz

„Nepřirozenou polohou spolujezdce je také ohroženo břicho a hrudník, páteř včetně krku a hlavy. Zranění vznikne buď prudkým zpomalením při samotném nárazu, či po kontaktu například s dolní končetinou, která může být airbagem doslova vystřelena proti svému majiteli,“ vysvětlil lékař a člen výzkumného týmu Škoda auto Juraj Najdko.

Zdroj: idnes.cz

Zmenšit riziko poranění během autonehod zároveň může větší svědomitost řidiče a spolucestujících. Závažné je náležité usazení na sedačce, bezpečnostní pásy, ale je potřeba nezapomenout i na palubní desku, kde nesmí být volně položené věci, protože se z nich při autonehodě stávají skutečně smrtící zařízení. Těžší předměty nejlépe by měli být umístěné v kufru.

Share