Návštěva Mika Pompea měla jeden hlavní cíl a to obchodní. Snažil napovídat, že nejdokonalejší by pro zvětsění jaderné elektrárny v Dukovanech by byla originální americká technologie.
Ale bylo to místy až dojímavě jak čeští politikové tuto návštěvu zbožňovali. V Plzni konec konců primátor Martin Baxa (ODS) návštěvu ministra zahraničí USA na západě Čech pokládá za vrcholek své politické kariéry.
Pompeo byl neobvyklé upřímný a otevřený. Pompeo ale českým občanům a politice se původně neprezentuje jako zástupce amerického prezidenta, který bojuje o jeho světovou velikost v globálním mediálním světě, avšak USA jako znak demokratického systému, který se drží i navzdory tomu, že jej nejvyšší politik země zaměřeně atakuje.
Věci jako síla a hodnoty tuzemské politice i společenství na Americe působuje, a to je doslova jedná z základních příčin, proč byl Pompeova účast přijata s nepochybnou sebevědomou chvění.
Podílel se i fakt, že vjem sjednocený s absolutní mocí jedné vládnoucí souprav, jejíž absolutní pragmatismus odebral vše hodnoty z politické praxe a uskutečnil z nich jen závaznou výbavu rétorických projevů. Události v ČR svět příliš nevšimá, když ve skutečnosti politici a občane sami o nic neusilují. Pompeova americká upřímnost do české trvale pocitové tmy se vyčlenila jako záblesk.
Všeho toho dojetí a zaujetí z přijezdu Mika Pompea bylo možná tolik i proto, že si mnohokdo uvědomoval: tento záblesk naděje zhasne jakmile ministr odjede a všechno zase zůstane na tom nevýznamném a nezajímavém bodu.