Poprvé v historii nejvyšší cenu Británie získalo zvíře

Jakákoliv doba potřebuje svého hrdinu, a zatímco lidé šílí a dělají nesmysly, musí být zachráněni … krysami!

Druhý den bez nadsázky hrdinná krysa jménem Magava získala zlatou medaili PDSA. Je to oficiální podobá Nejvyššího britského státního vyznamenání, ale co to zvíře udělalo?

Na krku Magavy je pásek a na něm ta medaile ze zlata, práce dvorních klenotníků.

Zdroj: pdsa.org.uk

Magava je druh obrovských afrických krys, které jsou pro lidi velmi užitečné kvůli jejich jedinečnému čichání a schopnosti učit se.

Dělají nejtěžší a nejnebezpečnější práci v Africe – slouží jako pomocníci pyrotechniků, hledají miny a další stopy války.

Abychom alespoň zhruba pochopili, jak jsou zruční, to je fakt.

Osobně se Magavě podařilo prozkoumat plac o velikosti tenisového kurtu a najít tam 40 min za pouhých 30 minut! A armádní pyrotechnik s minometem na stejném placi strávil čtyři dny práce!

Magavu zbožňují a nosí na rukou

Zdroj: pdsa.org.uk

Zdroj: pdsa.org.uk

Vzhledem k malé hmotnosti krysa není schopna aktivovat detonátor miny. Krysa-hrdina, a přesně tak jí říkají v Kambodži, už zpracovala 141 000 metrů čtverečních.

Mohla by být i větší plochu prozkoumat, ale žijí krysy ne tak dlouho jak by se chtělo, a tak Magava oficiálně jde do důchodu.

V této souvislosti PDSA, hlavní organizace na pomoc postiženým zvířatům ve Velké Británii, ji oficiálně udělila za zásluhy.

Zdroj: pdsa.org.uk

Zdroj: pdsa.org.uk

Zdroj: pdsa.org.uk

Medaile pro ní udělali unikátní, je jediná svého druhu. Vyrobili ji královští klenotníci z firmy Cleave&Co, kteří ve své době vyrobili zásnubní prsten pro Meghan Markle a řadu dalších ocenění. Je vyrobena ze zlata nejvyššího vzorku, v průměru je 18,25 mm a hmotnost 3,9 gramu.

Z hlediska svého postavení jde o úplnou obdobu kříže svatého Jiří, nejvyššího ocenění pro civilisty ve Velké Británii, uděleného za výjimečné činy.

Magava se stala první krysou v historii, která získala takovou čest, dříve byla medaile udělena psům, koním, poštovním holubům a dokonce i kočce.

Zdroj: pdsa.org.uk

Zdroj: pdsa.org.uk

Pyrotechnici jako Magawa zachránili desetitisíce lidských životů.

Share