Poslanci Evropského parlamentu schválili rezoluci proti Andreji Babišovi: 510 europoslanců z 664 bylo pro

V pátek večer poslanci Evropského parlamentu schválili rezoluci kritickou k možnému střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše (65).

Zdroj: a2larm.cz

Schválení rezoluce vychází z lednové debaty poslanců o zneužívání peněz z unijního rozpočtu, kdy se situace v Česku dočkala výrazné kritiky. Hlasovalo celkem 510 europoslanců z 664 přihlášených.

Zdroj: ombudsman.europa.eu

Schválení rezoluce vychází z lednové debaty poslanců o zneužívání peněz z unijního rozpočtu. V únoru Evropský parlament vyslal do Česka kontrolní výbor. Podle šéfky kontrolního výbor Moniky Hohlmeier, úřady neumějí střety zájmů politiků kontrolovat. Když v únoru poslanci Evropského parlamentu dospěli k závěru, Andrej Babiš prohlásil šéfku mise Moniku Hohlmeier za pomatenou. České členy pak označil za vlastizrádce.

Fotograf: Filip Brokes

Český podnikatel a premiér Andrej Babiš stále kontroluje holding Agrofert a zároveň přesně on má vliv na rozdělování peněz z kasy EU v Česku, což zpochybňuje výkon jeho funkce. Pokud bude prokázán střet zájmů, měl by se podle europoslanců Babiš buď vzdát svých veřejných funkcí nebo by Agrofert měl přestat přijímat evropské peníze.

Zdroj: euractiv.cz

Ve zprávě komise stojí, že premiér má stále vliv na holding Agrofert i přesto, že ho roku 2017 vložil do svěřeneckých fondů. To Andrej Babiš odmítá s tím, že mise Evropského parlamentu v Česku je podle něj zpolitizovaná záležitost, jejímž účelem je ovlivnit výsledek auditní procedury.

Share