“Pravděpodobně tam odcestovala před druhou světovou válkou“: Za kolik se prodal nejdražší svatováclavský dukát

Donedávna nejdražší ohodnocenou minci byl zlatý svatováclavský desetidukát z roku 1937, a ten se 3 roky zpátky byl prodán za cenu skoro patnáct milionů českých korun.

Zdroj: novinky.cz

Zatím nyní nejdražší minci kterou v pátek hodnotili je jedinečný zlatý svatováclavský pětidukát z roku 1937, který ohodnotili jako osm set padesát tisíc eur, což v českých korunách je přes třiadvacet milionů korun.

Zdroj: novinky.cz

O takovou jedinečnou minci předtím velký zájem nebyl, a původní cena byla stanovena na tři sta tisíc eur, a to je necelých osm milionů korun.

Zdroj: novinky.cz

Pavel Kroužek, jeden z majitelů společnosti Antium Aurum, která aukci organizovala, před začátkem dražby posuzovat zda cena bude větší než pět set padesát eur, jako to měl před roky zlatý svatováclavský desetidukát. Dokonce cena byla o něco vyšší.

Zdroj: novinky.cz

Antium Aurum drahocennou minci obdržela z osobní sbírky z ciziny. Dle spolumajitelu Antium Aurum takových minci není hodně a tím pádem se dostávaly pouze do soukromé kolekce. “Pravděpodobně tam odcestovala před druhou světovou válkou,“ objasnil Kroužek.

Zdroj: novinky.cz

Dodal i to, že se taková vzácná mince dokonce se nedostává do každé kolekce, i když he dobrá.

Share