Podle odborníků by měl vrcholek epidemii být na přelomu září a října. Je to dokonce pravda, zatím není ještě jasné, zda tem přelom je po nás. Čísla mohou začit klesat, ale i vzhledem k počtu nakažených denně se mohou i zvětšovat. Nyní v Česku platí celý seznam pravidel, opatření a omezení, cílem kterých je bránit nekontrolovanému šíření nákazy COVID-19.
Za říjen zemřelo kvůli nemoci skoro 2500 lidí a jedná se o výrazný růst ve srovnaní s předlohami měsíci. Pokud by se ta tendence rostu počtu oběti pokračovala, tak by mohlo dojit ke kolapsu ve zdravotnických zařízeních. Však podle odborníků k teto situaci nedojde.
Za říjen celkově přibylo přes 250 tisíc osob, kterým test ukázal pozitivní výsledek. Jestli počítat s tím, že ne každý, kdo má symptomy bude testován, tak opravdová čísla počtu nakažených budou pohybovat v rozmezí od osmi do dvaatřiceti tisící nakažených denně. Za poslední dobu denně testů se dělají okolo čtyřiceti tisíc, cca třetina z nich je pozitivní.
V souvislosti s rostoucím počtem nemocných, roste i počet lidi, kterou potřebují intenzivní lékařskou péči. Zrovna ten výrok se stal rozhodujícím pro zavedení přísných opatření, hlavním cílem kterých je zabránit šíření nemoci mezi rizikovou skupinou, aby nedocházelo k dalším smrtím.
Šéf zdravotnických statistiků Ladislav Dušek na začátku října vyprávěl svůj pohled na situaci, předpověď kterého se stala pravdou. Černé scénáře na listopad dle Duška je denní přírůstek až v 70 tisíc pozitivně testovaných, zatímco optimistický je kolem 4 tisíc odhalených nových případů za den. Zaležet to bude na reprodukčním čísle: pokud je menší než jednička, tak se počtu nakažených budou klesat.