Prezident Zeman pronesl projev ke státnímu svátku a řekl, kdo dostal vyznamenání: předaní ocenění se však bude konat až příští rok

Prezident České republiky se obrátil k občanům s projevem k svátku založení Československa. Miloš Zeman řekl, že dějiny tvoří osobnosti, kterých jsou v Česku miliony.

Zdroj: Youtube

Byl rovněž zveřejněn seznam vyznamenaných. Jsou mezi nimi například Roman Prymula, Karel Gott či Pavel Rychetský.

„Dějiny jsou tvořeny lidmi, kteří v životě něco dokázali,“ řekl Zeman s tím, že se to netýká pouze vyznamenaných Hradem lidí. Uvedl, že jich jsou miliony.

Zdroj: e15.cz

Hlava státu se rovněž omluvila, že předání ocenění proběhne až příští rok kvůli koronavirové epidemii. Řád bílého lva in memoriam dostal zpěvák Karel Gott.

Tímto řádem byl také oceněn ministr zdravotnictví Roman Prymula. Medaili Za zásluhy pak obdržel biochemik a virolog Tomáš Cihlář, který se podílel na zvládnutí první vlny pandemie.

Zdroj: tn.nova.cz

Byla oceněná i zdravotní sestra Jana Březinová, která se vrátila do práce po prodělané rakovině. Od prezidenta dostala medaili Za hrdinství. Oceněni byli i Petr Šnajdárek, který pracoval nad Chytrou karanténou, zástupce policie Martin Vondrášek a zástupce hasičů Daniel Mikloš.

Řád bílého lva dostala čtveřice veteránů druhé světové války. Řádem Tomaše Garrigua Masaryka byl oceněn předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

Zdroj: echo24.cz

Medaili Za zásluhy obdrželo celkem 28 osobnosti. Mezi nimi jsou hokejista Václav Nedomanský, zpěvák Josef Zima či fotbalový trenér Karel Brückner a další.

Slavnosti tento rok však byly zrušeny a konalo se pouze tradiční střídání Hradní stráže v poledne.

Zdroj: ihned.cz

Nakonec Zeman řekl, že se už těší na příští rok, kdy se všichni ocenění sejdou na Hradě.

Share