„Předpokládám, že se to znovu dostane na stůl“: Čaputová chce mít 28. říjen na Slovensku státním svátkem

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová u příležitosti 102. výročí vzniku Československa telefonicky kontaktovala Miloše Zemana a poblahopřála mu.

Pro TASR to potvrdil mluvčí slovenské hlavy státu Martin Strižinec. Kromě gratulace k českému státnímu svátku vyjádřila prezidentka solidaritu s občany České republiky v souvislosti s pandemií koronaviru.

„V den, kdy si připomínáme 102 let od vzniku Československa, jsem telefonicky poblahopřála českému prezidentovi Miloši Zemanovi ke státnímu svátku a vyjádřila účast a solidaritu v nelehkých časech, které zažíváme,“ napsala Zuzana Čaputová na Facebooku.

Podle slovenské prezidentky Slovensko a Česko k sobě mají blízko jako málokteré země na světě.

„Byl to historický unikát, že se dva blízké národy v roce 1918 rozhodly vytvořit společný státní útvar, který měl být pilířem tehdejší podoby Evropy.

Slováci a Slovenky se poprvé stali státotvorným národem moderní země, která žila hodnotami demokracie, právního státu, humanismu, svobody a rovnosti,“ uvedla Čaputová.

Zdroj: youtube.com

Ústavní listina ČSR se podle ní svou demokratickou povahou zařadila mezi nejvyspělejší ústavy světa.

„Poprvé v dějinách ustanovila ústavní soud jako výlučnou soudní instituci na kontrolu ústavnosti a parlamentní volby v roce 1920 patřily mezi první na světě, v nichž svůj volební hlas mohly využít i ženy,“ doplnila.

Dále konstatovala, že první prezident ČSR T.G Masaryk chápal, že vybudování zdravého státu nespočívá jen ve velkolepých slovech nebo hrdinských skutcích, ale zejména v každodenní drobné práci jeho představitelů.

Zdroj: youtube.com

„A ta musí být založena na pevných zásadách, osobní odpovědnosti a důvěryhodné obhajobě kroků, které my, politici, děláme. Ještě více to platí právě v těchto nelehkých časech,“ zdůraznila Čaputová.

Slovenská prezidentka v rozhovoru pro CNN Prima News uvedla, že by mohl Den vzniku samostatného československého státu brzy získat stejnou vážnost a význam na Slovensku jako v Česku:

Zdroj: aktuality.sk

„Je to seriózní zájem více představitelů politické moci, i těch, kteří jsou součástí vládní koalice. Předpokládám, že se to znovu dostane na stůl až se situace trochu uklidní po pandemii.“

Share